מזל טוב – יום לידת הנשמות

שביעי של פסח הוא גם יום לידת הנשמות, מציין האר”י.

Invitation vector created by Freepik

מה זה אומר?

יש יום הולדת לגוף ויש יום הולדת לנשמה. יש יום הולדת פרטי ויש יום הולדת כללי. ראש השנה הוא יום ההולדת הכללי, שבו נולד, נברא, האדם הראשון.

שביעי של פסח הוא יום לידת הנשמה, שהייתה בעיבור במשך שבעה חודשים, מאז שמיני עצרת. (למתעניינים במיוחד בספרות האר”י, כאשר אדם נולד, לרוב הוא לא זוכה בנשמה חדשה, אלא בנשמה שהתגלגלה זה מכבר.)

כמו בלידה רגילה, שהיא מצב שבו היולדת נמצאת ליד ה’, והיא חווה רגע שיש בו גילוי נשגב, כך בלידת הנשמות, כדי שתהיה פתיחה של רחם, צריך שיהיה גילוי מדרגה נעלית. בשל הגילוי הגבוה הזה, מסביר בעל התניא, “הים ראה וינוס” ו”ההרים רקדו כאילים”.

מה עושים ביום הולדת לנשמה?

פחות או יותר מה שעושים ביום הולדת. מנסים לפנק אותה. איך מפנקים נשמה? נותנים לה מה שהיא אוהבת, שזה בדרך כלל החלטות טובות שמגבירות את הרוח על החומר, או טוב יותר מגלות את הרוח שבחומר.

חלק חשוב מאותן החלטות, מדגיש הרבי מליובאוויטש, הוא גם העבודה לדחות את כל הדאגות והטרדות. שכן דחייתן היא מלכתחילה היסוד והתשתית לקיום כל ההחלטות הטובות שהתקבלו.

(ראו בלקוטי תורה, צו, שיחת אחרון של פסח תשח”י ובעוד מקומות)

Print Friendly, PDF & Email

תבדקו גם

מה מקור הסמכות שלנו כהורים וכמחנכים? מתי הילדים מקשיבים לנו (ומתי לא) ומה יגרום להם להקשיב?

בניגוד לסברות נפוצות, מקור הסמכות, על-פי תורת הנפש ביהדות, הוא לא העובדה שהבאנו את הילדים לעולם, וגם לא העובדה שיש לנו יותר ניסיון וידע ואנו לכאורה יודעים יותר טוב מה נכון עבורם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Powered by WishList Member - Membership Software