עדכון

מסלול התגלות הרגשות

תגיות: 

מציג תגובה משורשרת 1
 • מאת
  תגובות
  • #17012 הגב
   דביר
   אורח

   שלום,

   בספריך ובלימוד המשותף נאמר שהרגשות, שהם חלק מכוחות הנפש, מתגלים בלבושי הנפש, המחשבה, הדיבור והמעשה. הרגשות מקבלים את האור מהכוח שמעליהם והוא השכל שמקבל מכוח הרצון וכו’.

   אם כן, מסלול ההתגלות של הרגשות עבורנו הוא: רצון -> שכל -> רגשות -> מחשבה (דיבור ומעשה).

   ניתן גם לומר שמידע שאנו קולטים מן החוץ ומעובד במחשבות שלנו יכול לייצר רצונות ורגשות.

   אם כן קיים מסלול נוסף: מחשבה -> רגשות -> שכל -> רצון.
   ובסה”כ ניתן לשרטט חיצים דו כיווניים כך: רצון <-> שכל <-> רגשות <-> מחשבה (דיבור ומעשה)

   האם הרגשות או הרצון שמתגלה כתוצאה של עיבוד מידע מן החוץ הוא זהה לרצון שמתעורר בצורה פנימית זהה לרצון שתמיד היה מונח בנפש? האם משהו חדש מתגלה ברצון שמתחדש מן החוץ או שהוא תמיד היה קיים אך מושתק?

  • #17030 הגב
   יחיאל הררי
   מנהל בפורום

   שלום וברכה,
   כמה דברים כלליים לפני התשובה
   1. יש הזנות הדדיות בין כל חלקי הנפש. אנחנו מתבוננים בה בכעין מודל אבל ודאי שההשפעות ההדדיות הן מלמעלה למטה ומלמטה למעלה.
   2. במצב רצוי או מתוקן סדר גילוי כוחות הנפש הוא כפי שתיארת. תענוג-רצון-שכל-רגשות-לבושי הנפש. במצב לא מתוקן או לא ממוקד, השכל לא מחליש את הרגש וזאת בשל מקורו הגבוה: (רישא דזעיר אנפין בעתיקא אחיד ותליא, אומר הזהר. השורש של המידות הוא בדרגה גבוהה מהשכל.)
   3. אמצעי החישה בוודאי מזינים את הנפש אך הם לא יוצרים את הרצון אלא משפיעים עליו.
   ולעצם העניין:
   הרגשות שמושפעים רק מאברי החישה ולא מקבלים מהשכל הם חזקים יותר, ולא מתכללים אבל הם לא דבר חדש. כלומר הם היו קיימים בעצמות הנפש. הכל היה קיים בה.
   ננסה אולי להמשיל לרכב. גם אם הוא לא זז מהחניה, היכולות שלו לנסוע במהירות של 100 קמ”ש קיימות. עכשיו כשהוא נוסע הנהג אחראי להתאים את נהיגותו למהמורות, לתנועה וכו’. אם הוא נהג טוב (תיקון) הוא ימשיך לשלוט ברכב. אם הוא נהג פחות טוב, הוא יכול לאבד שליטה.

מציג תגובה משורשרת 1
מענה ל־מסלול התגלות הרגשות
פרטים: