אל תפספסו

במה תלוי היופי הפנימי? שיעור הכרות עם השורש של העולם הרגשי

מהו השורש של העולם הרגשי? מדוע חשוב לנו להכיר את השורש של הרגשות כחלק מעבודת המידות וכיצד הכרה זו יכולה לעזור לנו לגלות יופי פנימי, המשפיע גם על היופי החיצוני?

יופי פנימי תלוי ביופי של המידות. כאשר המידות או הרגשות אינן מתכללות זו בזו, בהעדר שילוב של גוונים, כשמידה אחת לא מתוקנת שולטת בנפש, היופי נעדר.

כלומר המבחן של יופי פנימי ברור. אי אפשר להימשך למי שמגלה מידות שליליות כקמצנות, נטייה להתקפי כעס, מרירות או אטימות רגשית.

לעומת זאת, כשהמידות מופיעות בצורה רצויה, הן מתכללות זו בזו. ואז מתהווה היופי הפנימי, המשפיע ומעצב גם את היופי החיצוני. גילוי השורש של המידות הוא גם חלק מגילוי התכללות המידות.

שיחה על יסוד מאמר הזוהר: “רישא דזעיר אנפין בעתיקא אחיד ותליא”

אורך השיחה: 41 דקות. ניתן להאזין לשיחה כאן (למנויים בלבד)

לרכישת מנוי לתכני פרימיום

***

חלק מהמקורות: 

מאמר הרבי מליובאוויטש, יום ב’ של ראש השנה, התשי”ט: “אך עיקר ענין היופי שמצד התכללות המדות הוא על-ידי המשכת בחינת עתיק, והוא ענין גילוי שורש המדות שלמעלה משורש המוחין, שהרי זעיר אנפין בעתיקא אחיד ותליא ואבא ואמא במזלא אתכלילו (זח”ג רצא, א), ועל ידי התגלות עתיק בז”א נעשה עיקר ענין ההתכללות…”

“אמנם עדין צריך להבין, איך אפשר להגיע לבחינת עתיק. ויובן על פי המבואר במקום אחר, בענין בכל מאודך, שעל ידי מאוד שלך ממשיכים מאוד שלמעלה, אף שהוא באין ערוך. וכמו כן יובן גם כאן, שעל ידי העבודה בבחינת עתיק שבנפשו, שפירוש עתיק הוא מלשון נעתק, כמו המעתיק הרים, ועניינו בעבודה שמעתיק את עצמו מהמדות שנפש הבהמית ויצר הרע ומתעלה מהן”

מאמר אדמו”ר הזקן, על מארז”ל (ש”ס, זוהר, תפילה): 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *