התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net לחיות את החיים במלואם Tue, 11 May 2021 21:18:08 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.1 https://hitbonenut.net/wp-content/uploads/2020/11/cropped-Abstract-Eye-Logo-Template-4-32x32.png התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net 32 32 צמצום והרחבה – שתי נטיות מעצבות | לימודי התבוננות 61 (תורת האישיות 4) https://hitbonenut.net/archives/22391 https://hitbonenut.net/archives/22391#respond Tue, 11 May 2021 14:02:12 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22391 נטייה לצמצום יכולה להתבטא בביקורתיות ושיפוטיות יתר, קנאה מוגזמת, עין צרה, פסימיות ואף ריחוק חברתי. לעומתה נטייה להרחבה יכולה לגלות התמכרות ל"משיח שקר", ולכך ששום דבר לא מספק אותי. ומהם הצדדים החיוביים בשתי הנטיות המעצבות שני סוגי טיפוסים?

The post צמצום והרחבה – שתי נטיות מעצבות | לימודי התבוננות 61 (תורת האישיות 4) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
נטייה לצמצום יכולה להתבטא בביקורתיות ושיפוטיות יתר, קנאה מוגזמת, עין צרה, פסימיות ואף ריחוק חברתי. לעומתה נטייה להרחבה יכולה לגלות התמכרות ל"משיח שקר", ולכך ששום דבר לא מספק אותי. ומהם הצדדים החיוביים בשתי הנטיות המעצבות שני סוגי טיפוסים?

השיעור יתקיים ביום שלישי 21:30. הצטרפות בלינק

The post צמצום והרחבה – שתי נטיות מעצבות | לימודי התבוננות 61 (תורת האישיות 4) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22391/feed 0
קבלה וחסידות בימינו | "כיוון הרוח" כאן 11 https://hitbonenut.net/archives/22357 https://hitbonenut.net/archives/22357#respond Thu, 06 May 2021 09:45:43 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22357 מה הסיבה לאסונות? מדוע הקבלה והחסידות מצליחות כל כך בזמננו? מהי בכלל קבלה וחסידות? מהו סוד ואיך יודעים שמישהו מחזיק סוד?

The post קבלה וחסידות בימינו | "כיוון הרוח" כאן 11 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מה הסיבה לאסונות? מדוע הקבלה והחסידות מצליחות כל כך בזמננו? מהי בכלל קבלה וחסידות? מהו סוד ואיך יודעים שמישהו מחזיק סוד? התארחתי אצל בני טיטלבוים בכיוון הרוח ממש לפני האסון ויצא שדיברנו באריכות גם על שאלת הרוע בעולם.

אסון מירון הפנה זרקור לקבלה ולחסידות בימינו. מה הופך את ל"ג בעומר למוקד משיכה כה גדול עד שלמעלה מחצי מליון מבקר במרון ביום פטירתו של רשב"י? האם תורת הקבלה והחסידות רלוונטית לעידן המודרני ואם כן כיצד? ד"ר יחיאל הררי מנתח (הפודקאסט הוקלט לפני האסון…)

מגיש: בני טייטלבוים, עורך: איתי סופרין, עריכת סאונד: טל וניג

The post קבלה וחסידות בימינו | "כיוון הרוח" כאן 11 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22357/feed 0
מבנה האישיות | "כיוון הרוח" כאן 11 https://hitbonenut.net/archives/22331 https://hitbonenut.net/archives/22331#respond Tue, 04 May 2021 11:13:44 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22331 כיצד בנויה האישיות שלנו? כיצד הכרת מבנה האישיות שלנו ושל הסובבים אותנו יכולה לעזור בהתמודדות רגשית ובשיפור יחסים? האם אפשר לשנות מבנה אישיות? ד"ר יחיאל הררי מנתח

The post מבנה האישיות | "כיוון הרוח" כאן 11 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
כיצד בנויה האישיות שלנו? כיצד הכרת מבנה האישיות שלנו ושל הסובבים אותנו יכולה לעזור בהתמודדות רגשית ובשיפור יחסים? האם אפשר לשנות מבנה אישיות? ד"ר יחיאל הררי מנתח 

מגיש: בני טייטלבוים, עורך: איתי סופרין, עריכת סאונד: טל וניג

The post מבנה האישיות | "כיוון הרוח" כאן 11 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22331/feed 0
התשובה לעייפות וריקנות https://hitbonenut.net/archives/22321 https://hitbonenut.net/archives/22321#respond Mon, 03 May 2021 13:55:25 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22321 לפעמים אנחנו חשים עייפות, ריקנות, רפיון. מדוע זה קורה לנו? האם העייפות נולדת בעקבות כישלון או פחד מחוסר הצלחה? כיצד מתמודדים עם מצבים שכאלה?

The post התשובה לעייפות וריקנות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפעמים אנחנו חשים עייפות, ריקנות, רפיון. אין לנו אנרגיות לעשות, שלא לדבר על ליצור ולהניע פרויקטים חדשים. אנחנו לא כועסים ולא פגועים, פשוט כבויים. סוג של עייפות שאינה קשורה בהכרח לבעיה פיזית. בדרך כלל זו הנשמה שעייפה. ההרגשה היא כמו לנסוע עם מעצור היד משוך כלפי מעלה, כאילו משקולות המונחות על כתפינו גורמות לנו לאיבוד עניין וטעם.

מדוע זה קורה לנו? האם אנו יכולים לאתר סיבה ספציפית? האם העייפות נולדת בעקבות כישלון או פחד מחוסר הצלחה? מה משקל האירועים החיצוניים? והכי חשוב, כיצד מתמודדים עם אובדן חיות ומוטיבציה?

נס השמן

המתינו עם התשובה לשאלה. בואו נעבור לרגע לאחד מסיפורי הנסים המיוחסים לנביא אלישע.

אֱלִישָׁע בֶּן שָׁפָט פעל בממלכת ישראל במשך שנים ארוכות, למעלה מששים. הוא נחשב לגדול תלמידיו של אליהו הנביא וממשיך דרכו. הוא אף זכה לבקש לפני הפרידה מאליהו: "ויהי נא פי שנים ברוחך אליי" (מלכים ב', ב'). כלומר שיזכה כנביא לעשות פי שניים ניסים מאליהו.  

על פי הסיפור, אשה אחת, אלמנה, מגיעה לנביא אלישע. היא משתפת אותו בכך שבעלה מת, בעלה שהיה דבק בעבודת הבורא. עתה היא חוששת שהנושה, לה המשפחה חייבת כסף יבוא לקחת את ילדיה.

"מה אעשה לך?", כיצד אני יכול לסייע, שואל אלישע. במקום להציע עזרה חיצונית הוא מבקש לדעת מה יש לה בביתה.

כלום היא עונה. ואולי בעצם נותר לי דבר אחד. אסוך שמן, כלי אחד של שמן.

הנביא שמח על המציאה. הוא מבקש ממנה שתשאל כלים מן החוץ, מכל שכניה, ו"אל תמעיטי", כלומר תשאלי כמה כלים שתוכלי.

עכשיו שתסגור את דלת ביתה ותתחיל למזוג את השמן לתוך הכלים, הוא מצווה עליה.

כאן מגיע הנס. השמן בכלי הקטן מספיק כדי למלא את כל הכלים. כשהיא מסיימת את המלאכה, פוקד עליה הנביא, קחי את כל הכלים מלאי השמן, מכרי אותם וכך תוכלי גם לשלם את הכסף לנושה וגם "את ובניך תחיי בנותר". (מלכים ב, ג)

בהשקפת החסידות, הגם שסיפורי התנ"ך התרחשו כפשוטם, הם נבררו על ידי הנביאים מפני שיש בהם רמזים וסודות גנוזים שהם רלוונטיים לזמננו. מה הסוד של סיפור נס השמן? מה המסר העולה ממנו? כיצד הוא משמעותי לחיינו? והכי חשוב, כיצד הסיפור קשור למצבים שבהם אנו חשים כבויים?

הנשמה זועקת

האשה מבני הנביאים היא הנשמה. והנשמה צועקת לנביא אלישע, צועקת לבורא, עבדך אישי מת, כך על פי אדמו"ר הזקן והרבי מליובאוויטש.

אני מת, מעיד האדם בכוחות אחרונים. אני מרגיש את עצמי לא מחובר, חסר מוטיבציה, עייף, מנותק מהבורא ומזרם החיים. הנשמה לא מפעמת בי כפי שהיא צריכה.

"עבדך אישי מת" היא לא רק זעקה. זהו גם התנאי הראשון להתמודדות עם מצב שבו אנו כבויים. להכיר בכך שאני לא באמת חי. להכיר בכך שאני פועל על אוטומט. אני עושה דברים מתוך הרגל אבל ללא חיות. ללא ההכרה הזאת האדם יכול לחיות חיים שלמים שאין בהם התלהבות ותשוקה. אין בהם להט וקרבת הבורא. יש רק אינטרסים צרים וחיפוש אחר מילוי תאוות ותענוגות.

והנושה בא לקחת את שני ילדיי לו לעבדים, ממשיכה הנשמה. מיהם הילדים? "התולדות" במשקפי החסידות הם הרגשות. "המדות נקראים בשם תולדות", כך בלשונו של הרבי מליובאוויטש, "ועיקרי המדות הם אהבה ויראה".  ומיהו הנושה? הנושה הוא העולם, השיגרה, המרוץ אחר הקריירה, הטרדות, האגו. כל אלה באים לקחת את חובם כשאני מת. את מה הם לוקחים לי? את היכולת להתרגש מהדברים הנכונים. הם לוקחים לי את הילדים ומשתמשים בהם. עתה הילדים שלהם, כלומר עתה אני מתלהב, מתעורר וירא מהדברים הלא נכונים. מהעולם, מהמרוץ הכלכלי, מהחומר ולא מהחיים עצמם, לא מהתגלות הנשמה והקשר העצמותי שלה לבוראה. "וזהו והנושה בא לקחת את שני ילדי לו לעבדים, לאהבות זרות וליראות זרות," בלשון הרבי.

חיבור לעצמיות

אלישע מבין את מצוקת האלמנה. אבל הוא יודע שרק היא יכולה להושיע את עצמה. רק האדם יכול להחיות את עצמו. זה מה שרוצים ממנו. לכן הוא אומר לה – מָה אֶעֱשֶׂה לָּךְ הַגִּידִי לִי מַה יֶּשׁ לָךְ בַּבָּיִת.

במילים אחרות, הפתרון נמצא בך. המסר הוא שאל תחפשו משהו או מישהו אחר שיחייה אתכם. הדרך להתמודד, לחיות, להתגבר על המצב מקופל בכם.

 ומה אתם יכולים להביא כדי להחיות את המוטיבציה והתשוקה לחיים? מה יש בכם כדי שהנשמה לא תצעק עוד "עבדך אישי מת" ושתתגלה בעוצמה?

רק אסוך אחד של שמן, משיבה האישה. שמן הוא עצם הנשמה. רק העצמיות נותרה. עצמיות היא המקום הפנימי ביותר של האדם. המקום שבו הוא לא זקוק לשום דבר חיצוני. המקום שבו הוא לא תלוי בדבר.

העצמיות היא מקור עוצמה גדול, שכן היא מקור החיות. במקום שבו האדם לא זקוק לכלום הוא יכול להתחיל לחיות באמת. חייו לא סובבים אחר אינטרסים וצרכים. או אז מתגלה בחיים הטעם הפנימי והאמיתי שלהם. הטעם של עצם החיים כשהם נקיים מרצונות חיצוניים.

תכירי בכך שזה מה שנשאר לך, אומר הנביא אלישע. לאדם יש תמיד את העצמיות שלו. יש לו תמיד את המקום הבלתי מותנה במציאות החיצונית. המקום שבו הוא קשור ללא תנאי בבוראו המחייה אותו בכל רגע. במקום הזה שבו האדם אינו מותנה בדבר, לנפש הבהמית, למרוץ, ליצרים, לצרכים אין שליטה עליו, פשוט משום שהוא לא צריך שום דבר. הוא מחובר לעצם החיים.

כלי ריק

עכשיו כל מה שנותר לה זה לאסוף כלים ריקים.

בשביל מה הכלים? קשה לאדם להיות מחובר רק לעצמיות. יש לו חיים לחיות. כדי לחיות את החיים הוא צריך לקחת מאותה עצמיות ו"לשפוך" אותה לתוך הכלים. זה מה שיחיה אותו. עליו לקחת את התנועה בנפש שהיא בלתי מותנית, התנועה של עוצמה שבה הוא לא זקוק לדבר ומחובר לעצם החיים, ולמלא בה את חייו.

מהם הכלים? יש כמה סוגי כלים. סוג אחד של כלים הם מעשי האדם, המצוות והלימוד שלו, שהם כרגע ריקים מהתלהבות וחיות, ריקים מרגשות. עתה עליו "לשפוך" לתוך המעשים שלו את התנועה לפיה הוא לא עושה כי הוא צריך, הוא עושה כי הוא מחובר, כי יש לו שליחות, כי צריכים אותו. וכשצריכים את האדם הוא חש משמעות ובעל השפעה.

חשוב להדגיש כי הכלים צריכים להיות ריקים. אם הכלים אינם ריקים, האדם אינו יכול למזוג לתוכם דבר. הכל יישפך. כלי ריק הוא מקום שבו האדם אינו מלא בעצמו. הוא לא מתיר לישותו לכוון אותו אל החיצוניות דווקא. הוא אינו נותן לרצונות זמניים להשתלט על חייו ולהכווין אותם.

כך, מתוך החיבור לעצמיות מתמלאת התנועה של האדם בהתקשרות, התלהבות ומוטיבציה הצובעות את החיים בצבעים עזים.

The post התשובה לעייפות וריקנות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22321/feed 0
למה הוא מתקשה להבין את הבעיה ומדוע הוא סובל מחוסר מנוחת הנפש https://hitbonenut.net/archives/22372 https://hitbonenut.net/archives/22372#respond Mon, 03 May 2021 06:12:00 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22372 יש ביהדות את עניין השיתוף. הכוונה היא שהאדם מאמין בבורא, אבל כקונספט, רעיון ואפילו מחויבות דתית וערכית. אבל בפועל, בחיי היום יום הוא משתף "ממוצע", ו"הממוצע" הזה מקבל את הכוח לשלוט בחייו.

The post למה הוא מתקשה להבין את הבעיה ומדוע הוא סובל מחוסר מנוחת הנפש appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
יש ביהדות את עניין השיתוף.

הכוונה היא שהאדם מאמין בבורא, אבל כקונספט, רעיון ואפילו מחויבות דתית וערכית. אבל בפועל, בחיי היום יום הוא משתף "ממוצע", ו"הממוצע" הזה מקבל את הכוח לשלוט בחייו.

"הממוצע" שהוא משתף יכול להיות הבוס שלו בעבודה או הממשלה שהוא לא רוצה או הפקח שנתן לו דוח.כלומר יש לו בורא, אבל מי שבאמת משפיע ומעצב את עולמו זה אותו "ממוצע".

"השיתוף" הזה יכול להיות הרסני וגרוע אפילו יותר מחוסר אמונה כלל, מהסיבה שהוא מוביל לטשטוש הדעות ובלבול המוחות.

הוא לוקח מהאדם את האחריות על חייו ועל מעשיו והופך את הבורא ליישות משנית, גבוהה ורחוקה מהחיים האמיתיים.

והבעיה היא שבגלל שהוא באמת מאמין ורק יש לו את עניין השיתוף, הוא מתקשה להבין מה הבעיה ולמה הוא סובל מחוסר ביטחון וחוסר מנוחת הנפש ולמה נפשו נשלטת על ידי אינספור ממוצעים למיניהם שמכתיבים לו את מצבו רוחו.

(וראו תורת מנחם תשי"ז, י"ט)

The post למה הוא מתקשה להבין את הבעיה ומדוע הוא סובל מחוסר מנוחת הנפש appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22372/feed 0
חיי שליחות | הרב יצחק דוד גרוסמן ומפעל חייו https://hitbonenut.net/archives/22266 https://hitbonenut.net/archives/22266#respond Sun, 02 May 2021 09:46:28 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22266 חיי שליחות מתחקה אחר קורותיו של הרב יצחק דוד גרוסמן ואחר תרומתו לחברה הישראלית, אך גם מעורר אותנו, הקוראים, לאמץ תודעת שליחות. תודעה שלפיה כשהאדם מתמסר לשליחותו, הוא מגלה בעצמו כוחות אדירים.

The post חיי שליחות | הרב יצחק דוד גרוסמן ומפעל חייו appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>

גב הספר: "כיצד הקים צעיר חסר רקע חינוכי וניהולי קריית חינוך ענקית שלומדים בה אלפי תלמידים? כיצד פיתח את שיטת החינוך המהפכנית שהוא מיישם בהצלחה במוסדותיו שהלכו והתרבו? איך הצליח חרדי יוצא שכונת מאה שערים להגיע ללבם של מבלי הדיסקוטקים בעיירת פיתוח צפונית? למה אסירים מוצאים בו השראה בתהליך השיקום? מדוע בכירי הפוליטיקאים, אנשי עסקים, בנקים וארגונים גדולים מתגייסים למפעלותיו בתחום החינוך והרווחה?

חיי שליחות מגולל את סיפור חייו מעורר ההשראה של הרב יצחק דוד גרוסמן, את השקפת עולמו ואת פעילותו שזיכתה אותו בפרסים רבים. שנים בודדות לאחר שהגיע למגדל העמק הוענק לו "פרס אהבת ישראל". על פעולותיו לשיקום אסירים זכה בפרס "אבי האסירים". בשנת תשס"ד-2004 קיבל את "פרס ישראל" על מפעל חיים ולאחריו זכה ב"עיטור נשיא מדינת ישראל".

חיי שליחות מתחקה אחר קורותיו של הרב ואחר תרומתו לחברה הישראלית, אך גם מעורר אותנו, הקוראים, לאמץ תודעת שליחות. תודעה שלפיה כשהאדם מתמסר לשליחותו בעולם, הוא מגלה בעצמו כוחות אדירים, המציאות כולה פועלת לטובתו ופתאום דלתות נפתחות לו והוא זוכה לבהירות בדרכו.

מה יש בחיי השליחות שמצמיח כוחות ריפוי לאדם הפרטי ולחברה כולה? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות מסתתרות בנפתולי סיפור חייו המופלא של הרב גרוסמן."

ד"ר יחיאל הררי הוא מרצה וסופר. חיי שליחות הוא ספרו העשירי.
בהוצאת ידיעות ספרים, בקרוב בכל חנויות הספרים.

The post חיי שליחות | הרב יצחק דוד גרוסמן ומפעל חייו appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22266/feed 0
בל"ג בעומר נשמע קולו של הבורא שאומר: החלטתי שאני רוצה לגלות לכם את אהבתי https://hitbonenut.net/archives/22293 https://hitbonenut.net/archives/22293#respond Thu, 29 Apr 2021 17:01:14 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22293 ל"ג בעומר, גילוי הפנימיות, הוא אמירה של הבורא המעידה על מידת אהבתו

The post בל"ג בעומר נשמע קולו של הבורא שאומר: החלטתי שאני רוצה לגלות לכם את אהבתי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפעמים המציאות נראית הזויה. אנחנו חיים בעולם שיש בו חוסר ודאות פוליטית ולעתים גם כלכלית, כל מיני סכנות ולעתים גם רדיפות וקשיים.

ובתוך כל אלה בל"ג בעומר נשמע קול, מעין כרוז. קולו של הבורא שאומר: החלטתי שאני רוצה לגלות לכם את אהבתי.

וכדי לגלות את אהבתי הגדולה אני נותן לכם את הדבר היקר ביותר שיש לי – את הפנימיות, רזין דאורייתא, את נשמת הדברים. ואני רוצה לתת את הפנימיות לא רק ליחידי סגולה אלא לכל אחד ואחת, בכל מקום. שכולם יוכלו לגלות אותה, לטעום ממנה ולהעשיר באמצעותה את חייהם.

ולמה דווקא את המתנה הזו אני נותן לכם? כי בזכות הגילוי של הפנימיות נוצר פשר וטעם לחיים ולקשיים. בזכות ידיעת הסוד אנו יכולים לגלות למה יש רוע בעולם ומה הסיבה למשברים. בזכות גילוי עצם הנשמה מתברר שמאחורי ההתרחשויות בעולם עומדת בעצם אהבה גדולה.

ואת הנשמה הזאת, גילוי הפנימיות, הפשר והטעם לחיים, על כל אדם להעביר הלאה מתוך אהבה גדולה ומבלי לתת למחלוקות לטשטש את אותה אהבה.

וראו הרבי מליובאוויטש, ל"ג בעומר ה'תש"כ.

The post בל"ג בעומר נשמע קולו של הבורא שאומר: החלטתי שאני רוצה לגלות לכם את אהבתי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22293/feed 0
התכונה המעצבת את האישיות | לימודי התבוננות 60 (תורת האישיות 3) https://hitbonenut.net/archives/22252 https://hitbonenut.net/archives/22252#comments Wed, 28 Apr 2021 08:38:52 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22252 ישנה מפה של טיפוסי אישיות הנשענת על המינונים השונים של יסודות המרכיבים את מבנה האישיות. אילו סוגי אישיות קיימים, מה ההבדלים ביניהם ומהו טיפוס האישיות עמו אני מזדהה ביותר.

The post התכונה המעצבת את האישיות | לימודי התבוננות 60 (תורת האישיות 3) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post התכונה המעצבת את האישיות | לימודי התבוננות 60 (תורת האישיות 3) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22252/feed 1
מה קובע את הטבע ותכונות האופי | לימודי התבוננות 59 (תורת האישיות 2) https://hitbonenut.net/archives/22221 https://hitbonenut.net/archives/22221#respond Mon, 26 Apr 2021 16:24:28 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22221 מה קובע את הטבע המולד שלי? כיצד נוצר השוני בחוסן הנפשי ובנטיות הטבעיות בין אנשים? מדוע המוטיב הרגשי הוא כל כך דומיננטי במבנה האישיות? מהו עיקרון ה"התלבשות" ומה ההבדל בין "מידות דתוהו" ל"מידות דתיקון" בנפש.

The post מה קובע את הטבע ותכונות האופי | לימודי התבוננות 59 (תורת האישיות 2) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post מה קובע את הטבע ותכונות האופי | לימודי התבוננות 59 (תורת האישיות 2) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22221/feed 0
לכל המיואשים, המתייאשים והסובלים משביזות יום א'. https://hitbonenut.net/archives/22142 https://hitbonenut.net/archives/22142#respond Sun, 25 Apr 2021 06:04:50 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22142 700 הלוויות ביום. הכל קורס, והוא לא מתייאש, לא קורבן ואפילו מחייך. למה?

The post לכל המיואשים, המתייאשים והסובלים משביזות יום א'. appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לכל המיואשים, המתייאשים והסובלים משביזות יום א'.

רק מזכיר שעד גיל 40 הוא לא ידע כלום. 24 שנים הכשיר 24,000 תלמידים,

שכולם מתו בחמישה שבועות לערך. למעלה מ-700 הלוויות ביום.

ומה הוא עשה? התייאש? לא. התחיל הכל מהתחלה, עם חמישה תלמידים בלבד.

אפילו כשסרקו את בשרו במסרקות ברזל לא התייאש. לא רק לא התייאש ולא ראה עצמו קורבן – חייך.

ולמה לא התייאש, ולמה חייך? כי ראה את הפנימיות. רבי עקיבא ראה שבפנימיות יש סדר בעולם ויש תכלית לדברים ויש ערך למעשים.

The post לכל המיואשים, המתייאשים והסובלים משביזות יום א'. appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22142/feed 0
האם תמליצו גם לאחרים לעשן https://hitbonenut.net/archives/22092 https://hitbonenut.net/archives/22092#respond Fri, 23 Apr 2021 06:51:32 +0000 https://hitbonenut.net/?p=22092 למה שתעשו דברים שלא הייתם ממליצים לאחרים? אחד הפירושים למפני שיבה תקום

The post האם תמליצו גם לאחרים לעשן appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מעשנים? נהנים? רמי מאלן קאר ישאל אתכם האם תמליצו גם לאחרים לעשן.

הוא עוד לא שמע על מישהו שהשיב בחיוב. המסקנה המתבקשת היא שבפנימיות גם אתם לא רוצים לראות את עצמכם מעשנים ולכן הגיע הזמן לעלות על מסלול של הפסקת עישון.

בעצם יש כאן גם תובנה לחיים. למה שתעשו דברים שלא הייתם ממליצים לאחרים.

עכשיו, מזווית קצת אחרת, תנועו קדימה בזמן. נניח ואתם מבוגרים. כיצד הייתם רוצים לראות את עצמכם? מה הייתם ממליצים לעצמכם בגיל מבוגר?

מבוססים? בריאים? מעמיקים? קשורים לאינסוף? צעירים ברוחכם? או שמא עסוקים בעצמכם, אגוצנטריים, שטופי זימה ועסוקים בקטנות החיים.

עכשיו כשהבחירה ברורה כל מה שנותר זה לבנות מסלול חיים שמתאים למה שהמלצנו לעצמנו.

וזהו, על-פי אחד הפירושים: מפני שיבה תקום.

והנה פירוש נוסף למפני שיבה תקום

The post האם תמליצו גם לאחרים לעשן appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/22092/feed 0
בכל דבר בעולם ובכל אדם יש גדלות ויש קטנות https://hitbonenut.net/archives/21888 https://hitbonenut.net/archives/21888#respond Mon, 19 Apr 2021 05:47:30 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21888 למה יש באדם ובעולם גם קטנות, שגורמת לו להיות אפילו נמוך מבעל החיים וגם גדלות וערך אינסופיים כמעט

The post בכל דבר בעולם ובכל אדם יש גדלות ויש קטנות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לא הכל שווה.

בכל דבר בעולם יש גדלות ויש קטנות.

ולא רק בכל דבר בעולם, בכל אדם יש גדלות ויש קטנות.

האדם יכול להיות קטן אפילו מבעל החיים. החיה לא פוגעת סתם כך, ללא סיבה. היא לא רודה ולא מושלת ללא תכלית. יש לה כוונה – להתקיים. קטנות האדם הם המעשים שלו שעשויים להיות נמוכים בכמה דרגות ממעשיהם של בעלי החיים.

הגדלות שלו באה לידי ביטוי כשהוא מפעיל את כוח השכל. כשהוא חוקר, שואל, סקרן. כשהוא מברר למה ומה התכלית. עם שאלות השכל מתעוררים ומתרחבים גם רגשות הלב.

לא סתם יש באדם גם גדלות וגם קטנות, שלעתים יכולים לבוא לידי ביטוי כמעט בו זמנית. המטרה היא שהגדול שבו יזהיר את הקטן. שהכוחות הנשגבים שבאדם יעניקו טעם וערך וירוממו את הצדדים הנמוכים שבאדם. המטרה היא שלא נחיה בדואליות ונחשוב ששני הכוחות שווים וראוי לתת לשניהם מקום זהה. אלא שהגדלות תשפיע ותעצב את קטנות החיים.

כמו באדם, כך גם בעולם. המעלה האנושית אינה מנותקת ונבדלת מהקטנות. היא צריכה להזהיר את הפחיתות האנושית, להכווין ולרומם אותה.

(וראו גם אגרת הרבי מליובאוויטש ז, אייר תשכ"ד)

The post בכל דבר בעולם ובכל אדם יש גדלות ויש קטנות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21888/feed 0
שבועות בירושלים עם ד"ר אבשלום קור, ד"ר יחיאל הררי, הרב דרליך וד"ר צבי הר שפר – בהפקת שבטבע https://hitbonenut.net/archives/21878 https://hitbonenut.net/archives/21878#respond Fri, 16 Apr 2021 13:18:00 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21878 מוזמנים להתרגש, ללמוד, לשמוח - שבועות בירושלים, במלון לאונרדו

The post שבועות בירושלים עם ד"ר אבשלום קור, ד"ר יחיאל הררי, הרב דרליך וד"ר צבי הר שפר – בהפקת שבטבע appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מוזמנים להתרגש, ללמוד, לשמוח – שבועות בירושלים, במלון לאונרדו.

The post שבועות בירושלים עם ד"ר אבשלום קור, ד"ר יחיאל הררי, הרב דרליך וד"ר צבי הר שפר – בהפקת שבטבע appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21878/feed 0
בעל התניא, נפש בהמית ודמוקרטיזציה של הרוחניות – יחיאל הררי מתארח בפודקאסט של ד"ר רועי יוזביץ https://hitbonenut.net/archives/21875 https://hitbonenut.net/archives/21875#respond Fri, 16 Apr 2021 09:10:04 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21875 מה סוד ההצלחה של בעל התניא, מה חסר בחסידות, למי תורת החסידות פונה. פודקאסט מקיף עם ד"ר רועי יוזביץ.

The post בעל התניא, נפש בהמית ודמוקרטיזציה של הרוחניות – יחיאל הררי מתארח בפודקאסט של ד"ר רועי יוזביץ appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מה סוד ההצלחה של בעל התניא, מה חסר בחסידות, למי תורת החסידות פונה. פודקאסט מקיף עם ד"ר רועי יוזביץ.

The post בעל התניא, נפש בהמית ודמוקרטיזציה של הרוחניות – יחיאל הררי מתארח בפודקאסט של ד"ר רועי יוזביץ appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21875/feed 0
מה מגביל אותי ומה הפוטנציאל שלי | לימודי התבוננות 58 (תורת האישיות 1) https://hitbonenut.net/archives/21596 https://hitbonenut.net/archives/21596#respond Wed, 14 Apr 2021 05:40:15 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21596 מהם גבולות הגזרה של הלימוד ובמה עוסקת תורת האישיות? מהם הצדדים הטבעיים באדם? מה מגביל אותנו ומה מחליש בנו את כוחות הנפש? מהו הפוטנציאל הגבוה של האישיות שלנו? מהן התועלות שנשיג מהלימוד?

The post מה מגביל אותי ומה הפוטנציאל שלי | לימודי התבוננות 58 (תורת האישיות 1) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מהם גבולות הגזרה של הלימוד ובמה עוסקת תורת האישיות? מהם הצדדים הטבעיים באדם? מה מגביל אותנו ומה מחליש בנו את כוחות הנפש? מהו הפוטנציאל הגבוה של האישיות שלנו? מהן התועלות שנשיג מהלימוד?

לקורס מצורפת תוכנית כתובה ומסכמת הכוללת תרגול (התוכנית הכתובה זמינה באתר למנויים).

מהו אנוש?

המשך תער"ב, חלק ראשון, תער"ג, קמא

עָקֹב הַלֵּב מִכֹּל וְאָנֻשׁ הוּא מִי יֵדָעֶנּוּ. ירמיהו יז ט,

פירוש עקוב אנוש וחלוש שהוא חלישות כח הנפש שאין בכחו לצאת כו'…

וענין החלישות הוא שכחות הנה"א (הנפש האלוקית) נחלשים שאינו כלי לקבל אור אלקי,

וכל שכן שאין בו כח לצאת מחומריות הנה"ב (הנפש הבהמית) ובפרט להתגבר עליהם כו', ולא עוונות ממש אלא על ידי עיוות ועיקום שמעקם דרכו ונמשך אחר חומריות הגוף ונפש הבהמית הרי זה מחליש כח הנפש האלוקית,

וכמאמר תוקפא דגופא חולשא דנשמתא כו' (זוהר),

ומיצר ומגביל את הנפש שהכחות שלה מתעלמים שזהו ענין חלישות הכחות כו',

והוא ענין טמטום המוח והלב

ומלביש את הנפש עד שמורידה להמשך אחריה ואינה יכולה לעלות ולצאת ממנה כו'

והוא עניין גלות הנפש כו'.

וכידוע בב' מיני התלבשות, הא' שהמלובש מושל וכמו בהתלבשות הנפש בגוף כו',

והב' שהמלביש מושל וכמו בענין הגלגולים ר"ל שהבהמה מושכת את נפש האדם בכל החומריות שלה ואינו יכול לעזור לעצמו….

וכן הוא בהתלבשות הנפש האלקית בנפש הבהמית הנה כאשר הכחות של הנפש האלוקית הן בהתגלות בנפש הבהמית הרי הנפש האלקית מושלת ושולטת על הנפש הבהמית כו', וכאשר יש ח"ו התגברות מהנפש הבהמית הרי היא מושלת עליו ואינו יכול לצאת כו'

בראשית, פרק ד, כו

וּלְשֵׁ֤ת גַּם־הוּא֙ יֻלַּד־בֵּ֔ן וַיִּקְרָ֥א אֶת־שְׁמֹ֖ו אֱנֹ֑ושׁ…

תהלים ח, ה

מָֽה־אֱנ֥וֹשׁ כִּֽי־תִזְכְּרֶ֑נּוּ? וּבֶן־אָ֝דָ֗ם כִּ֣י תִפְקְדֶֽנּוּ׃

אנוש, בן אדם. האנוש מורה על חולשתו מצד עצמו ובן אדם מציין חולשתו מצד מינו שאינו מתקיים זמן רב (ישעיה נ"א י"ב)

The post מה מגביל אותי ומה הפוטנציאל שלי | לימודי התבוננות 58 (תורת האישיות 1) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21596/feed 0
תוכנית תורת האישיות https://hitbonenut.net/archives/21830 https://hitbonenut.net/archives/21830#respond Tue, 13 Apr 2021 04:46:00 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21830 כיצד בנויה האישיות שלנו? כיצד הכרת מבנה האישיות שלנו ושל הסובבים אותנו יכולה לעזור בהתמודדות רגשית ובשיפור יחסים? האם אפשר לשנות מבנה אישיות?

The post תוכנית תורת האישיות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
כיצד בנויה האישיות שלנו? אילו תכונות מושרשות בנו ואלו נרכשות? כיצד הכרת מבנה האישיות שלנו ושל הסובבים אותנו יכולה לעזור בהתמודדות רגשית ובשיפור יחסים? האם אפשר לשנות מבנה אישיות?

⇐ מה מטרות התוכנית?

  • להכיר את מבנה האישיות שלי.
  • להבין את מקורות ההנעה שלי.
  • לדחוף לשינוי ושיפור עצמי על ידי התבוננות וכתיבה.
  • לעזור לי להבין מה מתאים לי מבחינה תעסוקתית ומה פחות.
  • לעזור לי להבין את דרכי ההתנהגות של הסובבים אותי.

⇐ מדוע חשוב להכיר את מבנה האישיות?

אחת השאלות החשובות ביותר בנוגע לאישיות היא אילו תכונות מושרשות בי בטבע ואלו רכשתי במהלך השנים.

לכן אחד המאמצים הגדולים של התוכנית הוא לעזור לי להכיר את התכונות הטבועות בי ואלה הנרכשות; להכיר את החוזקות שלי לצד תכונות, נטיות ורגשות, שחוסמים אותי מהתקדמות.

ההכרות הזאת היא קריטית לכל שינוי ושיפור רגשי והתנהגותי. כשאני מכיר את מבנה האישיות שלי נוח לי יותר עם עצמי, עם הבחירות שלי, עם דברים שאני נמנע מהם ובעיקר ברור לי מסלול השינוי וההתמודדות אליו אני נדרש.

לצד קורס סדור בתורת האישיות התוכנית מציגה תרגילי עבודה וקיצור וסיכום של הידע המעשי בתורת האישיות בצורה נוחה, במטרה לדחוף ליצירת תמונה רחבה ככל האפשר והכרה של האתגר העיקרי שעומד לפניי.

נוסף על כך הכרת מבנה האישיות שלי תעזור לי למצוא את היעוד, השליחות המתאימה לי ביותר. ומצד שני לא לחוש שלא בנוח שאיני עושה או איני מוצלח בתפקידים ומסלולים שאינם מתאימים לי.

הכרת מבנה האישיות של הקרובים אלי תעזור לי גם לשפר יחסים על ידי הבנת המניעים להתנהגות וטווחי השינוי האפשריים של בני זוג, ילדים, קרובי משפחה ועובדים.

⇐ מדוע חשוב שאכיר את מקורות ההנעה שלי?

הכרת מקורות ההנעה הפנימיים תעזור לי להתמודד ואף להימנע ממצבים שבהם אני כבוי, חסר מוטיבציה וחיות ותעזור לי לעורר ולשמור על מקור חיות והנעה מתמשך.

⇐ מה כוללת התוכנית?

א. סיכום כתוב, תמציתי ומעשי של הידע הרלוונטי בתחום תורת האישיות בתצורה ייחודית.

ב. סדרת תרגילים ייעודית שנועדה לאפשר כר לתרגול מודע, על ידי התבוננות וכתיבה עצמית במטרה לעזור לנו להכיר את האישיות שלנו ובתוך כך להשיג שינוי והתגברות על רגשות לא רצויים.

ג. קורס מצולם שמועבר כחלק מלימודי התבוננות. להצטרפות ללימודי התבוננות.

⇐ כיצד מתחילים את התוכנית

ניתן להצטרף לקורס תורת האישיות ללא תשלום בלינק הזה. הקורס מתקיים בימי שלישי, 21:30, בזום החל מ-ח אייר (20/4). ההקלטה של הקורס זמינה למנויים בלבד.

התוכנית הכתובה היא חדשנית ונגישה באופן חופשי למנויי התבוננות. תוכלו לעשות אותה בקצב שלכם ולחזור אליה בכל נקודת זמן שתרצו. התוכנית כוללת הוראות מדויקות מתי כדאי לעשות את התוכנית וכיצד.


* כל הפרטים על לימודי התבוננות וד"ר יחיאל הררי בלינק הזה.

* שאלות? אנו זמינים לכל שאלה ומשתדלים לענות במהירות.

* מנויים ולא מחוברים? הזינו שם משתמש וסיסמה באייקון של האיש למעלה בתפריטים וחזרו ללינק מעל.

  • שני החלקים בתוכנית עלו לאתר וזמינים למנויים.

The post תוכנית תורת האישיות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21830/feed 0
השפעת תפיסת המוות על החיים | לימודי התבוננות 57 https://hitbonenut.net/archives/21553 https://hitbonenut.net/archives/21553#respond Mon, 12 Apr 2021 07:42:13 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21553 כיצד ההתבוננות במוות משפיעה עלינו? האם תודעת מוות היא גורם הנעה והתחדשות או גורם מחליש המייתר את ערך החיים? מהו מוות ומהם חיים בתפיסה הפנימית? מהי נחמה? מדוע אבלות נקראת מוחין דקטנות?

The post השפעת תפיסת המוות על החיים | לימודי התבוננות 57 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post השפעת תפיסת המוות על החיים | לימודי התבוננות 57 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21553/feed 0
אגו. טבעי, חמקמק והרסני https://hitbonenut.net/archives/21428 https://hitbonenut.net/archives/21428#respond Sun, 04 Apr 2021 13:03:39 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21428 הישות היא תחושה שאני קיים. שאני בעל מציאות עצמאית. התחושה הזו היא טבעית לחלוטין וחלק מתהליך הבריאה. אלא שהישות עלולה להיות כוח הרסני ומזיק.

The post אגו. טבעי, חמקמק והרסני appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
נהוג לומר שיום אחרי כיפורים הגיע הזמן לדבר ברצינות על תשובה. על משקל דומה, אחרי חג הפסח, שבו נמנענו מחמץ המרמז לישות, הגיע הזמן לדבר ברצינות על האגו, או נכון יותר הישות.

מהי הישות?

הישות היא תחושה שאני קיים. שאני בעל מציאות עצמאית. התחושה הזו היא טבעית לחלוטין וחלק מתהליך הבריאה.

אלא שהישות עלולה להיות כוח הרסני ומזיק. היא מבדילה את האדם מסביבתו ומרכזת אותו בעצמו. הוא מתקשה לבקש סליחה, להודות בטעות, להתנצל ולהתקרב חזרה. ככל שהישות גדולה האדם נוטה ליצור חלוקה המפרידה את הסובבים אותו למי שבעדו ומי שנגדו. הוא הציר סביבו סובבים הדברים.

כמעט בכל תחום הישות תביא לתוצאות גרועות. מההבט האמוני הישות מובילה לסכנת ריחוק מהבורא, עד כדי כך שבעל התניא רואה בישות עבודה זרה: "כי עיקר ושורש עבודה זרה הוא מה שנחשב לדבר בפני עצמו נפרד מקדושתו של מקום…" (תניא, כב) הסיבה לכך שישות היא השורש לעבודה זרה היא כי עצם הרגשת ה"אני" יוצרת פרוד ובידול המונעת את גילוי כוח האחדות בעולם.

שתי הֶמִיסְפֶרוֹת

דוגמה מעניינת לאמור היא השבץ המוחי בו לקתה ד"ר ג'יל בולטי טיילור. בהיותה בת שלושים ושבע בלבד, עבדה באוניברסיטת הרווארד כחוקרת מוח. בוקר אחד התעוררה כשכלי דם נפרץ במחצית השמאלית של מוחה. בתוך ארבע שעות של אירוע מוחי התדרדר מצבה עד שאיבדה את היכולת לעבד מידע, לדבר, לקרוא, ללכת או לזכור פרט כלשהו מחייה.

המרכיב המפתיע בעדותה הוא שבמהלך השבץ, לצד איבוד הכישורים הפיזיים והקוגניטיביים היא חוותה תחושת שלווה עילאית, התעלות וחיבור עוצמתי לסביבתה. כיצד אפשר להסביר את אותה שלווה מוזרה בזמן האירוע המוחי?

ד"ר טיילור מקדימה לתיאור החוויה האישית שלה הסבר על אודות אופני התפקוד של שתי ההֶמִיסְפֶרוֹת במוח. ההמיספרה הימנית וזאת השמאלית הן שני החלקים, כמעט סימטריים בגודלם, המרכיבים את המוח. על פי תיאורהּ, שתי ההמיספרות מעבדות מידע בדרך שונה ומעודדות דפוסי מחשבה שונים. מחצית המוח הימנית עוסקת ברגע הזה, בקיומיות. היא חושבת בתמונות ולומדת דרך עיבוד מידע וגירויים חזותיים. המידע זורם להמיספרה הימנית דרך מערכות החישה. הזרימה של המידע על אודות הרגע הזה מחברת את האדם לסביבתו. המוח הימני, מתארת טיילור, הוא המקור לחיבור ואחדות עם הרגע, עם המציאות ועם אנשים אחרים. החיבור שמציע הצד הימני במוח נובע מתוך דפוס עיבוד מידע שלא מעצב תודעת "אני" ורואה את השלמות והיופי באנשים ובמציאות.

המוח השמאלי, לעומת הימני, חושב בצורה קווית ושיטתית. הוא עוסק בעבר ובעתיד. הוא אוסף את הפרטים שהוא קולט, מסווג ומארגן אותם. מכאן הוא קושר אותם עם מידע מהעבר ומשליך את אותו מידע על מרחב האפשרויות העתידי. חוויית עיבוד המידע של ההמיספרה השמאלית איננה התאחדות אלא הדגשת ה"אני". היכולות של הצד השמאלי לבחון מה המידע מהעבר ולהעריכו בנוגע לעתיד של האדם, האינטרסים והצרכים שלו בעתיד, היא המאפיינת את היבדלותו מסביבתו.

טיילור מעידה שבמהלך האירוע המוחי איבדה את תפקוד ההמיספרה השמאלית במוח. היא איבדה את העבר ואת העתיד, אך לא את היכולת להיות ברגע. השבץ היה כרוך בכאב שלפת את ראשה לסירוגין. היא התבוננה בעצמה במהלך האירוע וחשה שתפיסת המציאות הרגילה שלה נטשה אותה. התנועה של הגוף הואטה מאוד. היא מתארת דיאלוג פנימי ששמעה ואפילו סוג של מאבק בין שני קולות. קול אחד מנע הגדרה של גבולות הגוף. היא הרגישה התמזגות עם החדר הפיזי שבו שהתה. כשהמוח השמאלי שתק היא חשה תחושה נפלאה של התעלות, שמחקה את הלחץ שהיה על כתפיה. הצד השמאלי התעורר מדי פעם וניסה לשאול מה לא בסדר. הוא ניסה להחזיר את תפיסת ה"אני" ולדחוק אותה להתקשר לעזרה. אלא שהיא הצליחה בקושי רב להפעיל את המוח השמאלי כראוי ולזכור את מספר הטלפון של העוזר שלה כדי לבקש את סיועו.

המסר שטיילור מקדמת הוא שיש לנו בחירה באיזה תפקוד מוחי לבחור. השמאלי או הימני. כשאנו בוחרים במוח השמאלי אנחנו מבדילים את עצמנו מהעולם, מזרם החיים. במילים שלנו – המוח השמאלי הוא הבחירה בהגדלת תודעת הישות. כשאנחנו בוחרים במוח הימני אנחנו בוחרים להיות כאן ועכשיו מגלים עולם שלֵו, אחדותי ושלם יותר.

לבחור בימין

התיאור של טיילור אינו מושלם. בלי צד שמאל כנראה שהייתה מתה. ובכל זאת צד ימין צריך להאיר ולהשפיע על צד שמאל. החלוקה לצד שמאל וצד ימין אינה זרה לעולם המושגים של ספרות החסידות והקבלה. הוא קיים בכל אברי האדם. בלב, בעולם הרגש, החלוקה של טיילור מתכתבת עם כמה מהתיאורים שניתן למצוא בשיטתו של בעל התניא. הצד השמאלי הוא האחראי על הגילוי של ה"אני". הוא המושך את האדם להעמיד את עצמו במרכז ההוויה. האדם מעבד את המידע שמתקבל מהעבר וניתוחים לגבי העתיד ומשליכם על תגובותיו בהווה על פי שיקולי כדאיות. שיקולים אלה מעצבים את מערכת היחסים שהוא מנהל עם העולם. הלב השמאלי מודד את הדברים במידה שבה הם משרתים או לא משרתים את האינטרסים של האדם.

בכמה היבטים הבחירה שטיילור קוראת לעשותה היא במקומה. צד שמאל עשוי להיות מקור למידות ורגשות לא רצויים, ובהם יהירות, לחץ, פחדים ועצבות, כפועל יוצא מהעֲמָדה של האדם את עצמו במרכז. האדם בוחן את המציאות במשקפיים של תועלות, רווחים והפסדים. לכן החוויה שמעניק צד שמאל היא של חוסר יציבות רגשית. מעין גלגל ענק של רגשות הנובע כל כולו מהשקפתו הסובייקטיבית של האדם. כשהוא מרגיש נינוח, אהוד ומקובל מתעוררים בו רגשות חיוביים. כשהוא חש דחייה או שהדברים אינם מתנהלים לטובתו או כפי שהוא רוצה, מצב רוחו עשוי להיות פגיע.

הצד הימני, כשהוא מאיר בצד השמאלי, מבטא תנועה אחרת. תנועה של קבלה, התמזגות וראיית העולם כחלק מאחדות אחת גדולה. תנועה שבה לא האינטרס הוא העיקר כי אם השליחות של האדם בעולם. הבחירה בצד הימני מונעת מהאדם את התלות באינטרסים, שיקולי כדאיות או תחושת ערך הנקבעת על פי הסביבה. האדם הופך אחראי למצבו הרגשי. הוא אינו חווה עוד "גלגל ענק" של רגשות כי אם תחושת שליחות ומשמעות.

בכל רגע האתגר של האדם הוא לנצח את המאבק בין שתי הנטיות המתוארות, לנצח את הישות, לגלות את האחדות ולהכיל אותה גם על צדו השמאלי. כאשר התהליך הזה מתקיים, האדם יחוש ממוקד, מחובר, זורם ובריא. ה"אני" שלו לא יעורר בו איום רגשי אלא ישרת אותו בדרך להגשים את שליחותו. כאשר הצד השמאלי שבלב ינצח הוא עלול לעורר רגשות לא רצויים שייצרו בידול בינו לבין המציאות, הסביבה, הרגע הנוכחי וממילא בידול והפרדה בינו לבין בוראו.

The post אגו. טבעי, חמקמק והרסני appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21428/feed 0
כבויים? חוסר מוטיבציה? איך יוצאים מזה | לימודי התבוננות 56 https://hitbonenut.net/archives/21514 https://hitbonenut.net/archives/21514#respond Sun, 04 Apr 2021 09:10:00 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21514 לפעמים אנחנו חשים עייפות, ריקנות, רפיון. מדוע זה קורה לנו, מה משקל הארועים החיצוניים וכיצד מתמודדים עם אובדן חיות ומוטיבציה.

The post כבויים? חוסר מוטיבציה? איך יוצאים מזה | לימודי התבוננות 56 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפעמים אנחנו חשים עייפות, ריקנות, רפיון. מדוע זה קורה לנו, מה משקל הארועים החיצוניים וכיצד מתמודדים עם אובדן חיות ומוטיבציה.

וְאִשָּׁ֣ה אַחַ֣ת מִנְּשֵׁ֣י בְנֵֽי־הַ֠נְּבִיאִים צָעֲקָ֨ה אֶל־אֱלִישָׁ֜ע לֵאמֹ֗ר עַבְדְּךָ֤ אִישִׁי֙ מֵ֔ת וְאַתָּ֣ה יָדַ֔עְתָּ כִּ֣י עַבְדְּךָ֔ הָיָ֥ה יָרֵ֖א אֶת־ה' וְהַ֨נֹּשֶׁ֔ה בָּ֗א לָקַ֜חַת אֶת־שְׁנֵ֧י יְלָדַ֛י ל֖וֹ לַעֲבָדִֽים׃

וַיֹּ֨אמֶר אֵלֶ֤יהָ אֱלִישָׁע֙ מָ֣ה אֶֽעֱשֶׂה־לָּ֔ךְ הַגִּ֣ידִי לִ֔י מַה־יֶּשׁ־לָ֖ךְ בַּבָּ֑יִת

וַתֹּ֗אמֶר אֵ֣ין לְשִׁפְחָתְךָ֥ כֹל֙ בַּבַּ֔יִת כִּ֖י אִם־אָס֥וּךְ שָֽׁמֶן׃

וַיֹּ֗אמֶר לְכִ֨י שַׁאֲלִי־לָ֤ךְ כֵּלִים֙ מִן־הַח֔וּץ מֵאֵ֖ת כָּל־שְׁכֵנָ֑יִךְ כֵּלִ֥ים רֵקִ֖ים אַל־תַּמְעִֽיטִי׃

וּבָ֗את וְסָגַ֤רְתְּ הַדֶּ֙לֶת֙ בַּעֲדֵ֣ךְ וּבְעַד־בָּנַ֔יִךְ וְיָצַ֕קְתְּ עַ֥ל כָּל־הַכֵּלִ֖ים הָאֵ֑לֶּה וְהַמָּלֵ֖א תַּסִּֽיעִי׃

וַתֵּ֙לֶךְ֙ מֵֽאִתּ֔וֹ וַתִּסְגֹּ֣ר הַדֶּ֔לֶת בַּעֲדָ֖הּ וּבְעַ֣ד בָּנֶ֑יהָ הֵ֛ם מַגִּשִׁ֥ים אֵלֶ֖יהָ וְהִ֥יא מיצקת [מוֹצָֽקֶת׃]

וַיְהִ֣י כִּמְלֹ֣את הַכֵּלִ֗ים וַתֹּ֤אמֶר אֶל־בְּנָהּ֙ הַגִּ֨ישָׁה אֵלַ֥י עוֹד֙ כֶּ֔לִי

וַיֹּ֣אמֶר אֵלֶ֔יהָ אֵ֥ין ע֖וֹד כֶּ֑לִי וַֽיַּעֲמֹ֖ד הַשָּֽׁמֶן׃

וַתָּבֹ֗א וַתַּגֵּד֙ לְאִ֣ישׁ הָאֱ-לֹהִ֔ים וַיֹּ֗אמֶר לְכִי֙ מִכְרִ֣י אֶת־הַשֶּׁ֔מֶן וְשַׁלְּמִ֖י אֶת־נִשְׁיֵ֑ךְ וְאַ֣תְּ וּבָנַ֔יִךְ תִֽחְיִ֖י בַּנּוֹתָֽר׃

מאמר ואשה אחת תשמ"ו קונטרס כ"ף מרחשון – תש"נ; אדמו"ר הזקן הקצרים

The post כבויים? חוסר מוטיבציה? איך יוצאים מזה | לימודי התבוננות 56 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21514/feed 0
בקלות אנחנו נגררים לתסריטים שליליים. קשה בהרבה להאמין בטוב העתידי https://hitbonenut.net/archives/21506 https://hitbonenut.net/archives/21506#respond Fri, 02 Apr 2021 10:43:16 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21506 מהו בתמצית שביעי של פסח

The post בקלות אנחנו נגררים לתסריטים שליליים. קשה בהרבה להאמין בטוב העתידי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
בקלות ובטבעיות אנחנו מפתחים תסריטים שהדברים עומדים להשתבש, להתדרדר, להיראות פחות טוב מעתה.

קשה בהרבה לשרטט ולהאמין בתסריטים אופטימיים, לפיהם אנחנו צועדים אל עבר טוב גדול בהרבה.


ודווקא זה מעיקרי המחשבה היהודית – האמונה המוצקה במכלול הטוב העתידי הממתין מעבר לפינה.

וזה, בתמצית, שביעי של פסח.

The post בקלות אנחנו נגררים לתסריטים שליליים. קשה בהרבה להאמין בטוב העתידי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21506/feed 0