התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net לחיות את החיים במלואם Tue, 21 Jun 2022 10:07:37 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0 https://hitbonenut.net/wp-content/uploads/2020/11/cropped-Abstract-Eye-Logo-Template-4-32x32.png התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net 32 32 מה חשוב לדעת כדי להיות שמחים https://hitbonenut.net/archives/26732 https://hitbonenut.net/archives/26732#respond Tue, 21 Jun 2022 04:13:53 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26732 למה שמחה היא לא דבר טבעי? הסיבה היא שהשכל האנושי הטבעי מכוון להישרדות והישגיות ולא לשמחה. תודעת שמחה דורשת מרכיבים שאינם טבעיים.

The post מה חשוב לדעת כדי להיות שמחים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
למה שמחה היא לא דבר טבעי? הסיבה היא שהשכל האנושי הטבעי מכוון להישרדות והישגיות ולא לשמחה. תודעת שמחה דורשת מרכיבים שאינם טבעיים.

The post מה חשוב לדעת כדי להיות שמחים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26732/feed 0
השורש לכל המחלוקות | פסיכולוגיה בפרשה, קרח https://hitbonenut.net/archives/26723 https://hitbonenut.net/archives/26723#respond Mon, 20 Jun 2022 06:05:04 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26723 אנחנו שווים ולא מותנים מעצם קיומנו. יחד עם זאת לכל נברא יש את התפקיד הייחודי לו שאף אחד אחר לא יכול לבצע. איך אפשר ליישב בין שתי העמדות הללו.

The post השורש לכל המחלוקות | פסיכולוגיה בפרשה, קרח appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
אנחנו שווים ולא מותנים מעצם קיומנו. יחד עם זאת לכל נברא יש את התפקיד הייחודי לו והשליחות שלו שאף אחד אחר לא יכול לבצע. איך אפשר ליישב בין שתי העמדות הללו.

אבות פרק ה' משנה י"ז:
כל מחלוקת שהיא לשם שמים, סופה להתקיים. ושאינה לשם שמים, אין סופה להתקיים. איזו היא מחלוקת שהיא לשם שמים? זו מחלוקת הלל ושמאי. ושאינה לשם שמים זו מחלוקת קרח ועדתו.
"כל העדה, כולם קדושים, ומדוע תתנשאו על קהל ה'

The post השורש לכל המחלוקות | פסיכולוגיה בפרשה, קרח appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26723/feed 0
להפחית עומס במחשבות • לנהל את המחשבות #5 https://hitbonenut.net/archives/26713 https://hitbonenut.net/archives/26713#respond Sun, 19 Jun 2022 08:35:26 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26713 עומס הוא מצב שכוחות נפש רבים מבקשים להתגלות תדיר במחשבה. המחשבה מצדה היא כלי מוגבל וקטן שאינו יכול להיענות לכל הכוחות המבקשים להתגלות בה.

The post להפחית עומס במחשבות • לנהל את המחשבות #5 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
עומס הוא מצב שכוחות נפש רבים, או ליתר דיוק רגשות עוצמתיים מבקשים להתגלות תדיר במחשבה. המחשבה מצדה היא כלי מוגבל וקטן שאינה יכולה להיענות לכל הכוחות המבקשים להתגלות בה. לכן היא מחייבת אסטרטגיה של מה היא מגלה ומה לא.

The post להפחית עומס במחשבות • לנהל את המחשבות #5 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26713/feed 0
לפתח מודעות | יחיאל הררי מתארח אצל אליה גורן https://hitbonenut.net/archives/26706 https://hitbonenut.net/archives/26706#respond Sat, 18 Jun 2022 21:27:09 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26706 מה הבשורה של תורת הנפש היהודית? מדוע כל אדם חייו להיות מודע למתרחש בנפשו? שיחה עם אליה גורן, בתוכנית זרקור, רדיו קול יזרעאל

The post לפתח מודעות | יחיאל הררי מתארח אצל אליה גורן appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מה הבשורה של תורת הנפש היהודית? מה אפשר להפיק ממנה? מדוע כל אדם חייו להיות מודע למתרחש בנפשו? שיחה עם אליה גורן, שמנחה את התוכנית זרקור, במה לאנשים שעושים הבדל, רדיו קול יזרעאל

The post לפתח מודעות | יחיאל הררי מתארח אצל אליה גורן appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26706/feed 0
כיצד נסייע לילד להיחלץ ממשבר https://hitbonenut.net/archives/26700 https://hitbonenut.net/archives/26700#respond Fri, 17 Jun 2022 05:43:42 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26700 לפעמים הילד, צעיר או מבוגר, לא מתפקד כפי שהייתם רוצים. לעתים הוא מתפרץ או מסתגר. אתם כמעט מיואשים. מה אנחנו יכולים לעשות כדי להשפיע על המצב.

The post כיצד נסייע לילד להיחלץ ממשבר appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפעמים הילד, צעיר או מבוגר, לא מתפקד כפי שהייתם רוצים. לעתים הוא מתפרץ או מסתגר. אתם כמעט מיואשים. מה אנחנו כהורים כן יכולים לעשות כדי להשפיע על המצב.

The post כיצד נסייע לילד להיחלץ ממשבר appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26700/feed 0
שוברים שגרה: שישה כלים ליציאה משגרה ושחיקה | יחיאל הררי ורן ובר https://hitbonenut.net/archives/26692 https://hitbonenut.net/archives/26692#respond Thu, 16 Jun 2022 08:16:02 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26692 השגרה מאפשרת לנו להתמודד עם החיים. אבל מבפנים אנחנו צריכים התחדשות שתמנע מאיתנו מלהישחק. אילו כלים פשוטים יכולים לשנות לנו את החיים?

The post שוברים שגרה: שישה כלים ליציאה משגרה ושחיקה | יחיאל הררי ורן ובר appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
השגרה מאפשרת לנו להתמודד עם החיים. אבל מבפנים אנחנו צריכים התחדשות שתמנע מאיתנו מלהישחק. מה ניתן לעשות? אילו כלים פשוטים יכולים לשנות לנו את החיים לטובה? רן ובר וד״ר יחיאל הררי נפגשים לשיחה מרתקת על 6 טיפים מעשיים לשבירת השיגרה בלי לשבור את הכלים…

The post שוברים שגרה: שישה כלים ליציאה משגרה ושחיקה | יחיאל הררי ורן ובר appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26692/feed 0
מחשבות, עומס וחרדות – שיח שאלות ותשובות https://hitbonenut.net/archives/26679 https://hitbonenut.net/archives/26679#respond Wed, 15 Jun 2022 11:00:24 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26679 שיח הטמעה שעוסק בעומס, דרכי הפעולה של המחשבות וכיצד מתמודדים עם חרדות. בשיח עלו שאלות מעשיות שעוסקות בעבודה הפרטית אך הן רלוונטיות לכל אדם.

The post מחשבות, עומס וחרדות – שיח שאלות ותשובות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post מחשבות, עומס וחרדות – שיח שאלות ותשובות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26679/feed 0
את אף פעם לא לבד | תניא במבט נשי, פרק לג – שיעור 33 https://hitbonenut.net/archives/26676 https://hitbonenut.net/archives/26676#respond Wed, 15 Jun 2022 10:41:09 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26676 תובנות ולימוד יישומי מזווית נשית בספר התניא, עם ענת הררי. שיעור זום לנשים. מוזמנות להצטרף

The post את אף פעם לא לבד | תניא במבט נשי, פרק לג – שיעור 33 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post את אף פעם לא לבד | תניא במבט נשי, פרק לג – שיעור 33 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26676/feed 0
הקרב על התודעה | פסיכולוגיה בפרשה, שלח https://hitbonenut.net/archives/26671 https://hitbonenut.net/archives/26671#respond Wed, 15 Jun 2022 05:22:35 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26671 התודעה אחראית על המערכת הפרשנית ומשפיעה על חוויית החיים כולה. המחשבה החסידית מציעה קריטריון אחד לבחינת התודעה שאנחנו מאמצים.

The post הקרב על התודעה | פסיכולוגיה בפרשה, שלח appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
התודעה אחראית על המערכת הפרשנית ומשפיעה על חוויית החיים כולה. המחשבה החסידית מציעה קריטריון אחד לבחינת התודעה שאנחנו מאמצים. מהו הקריטריון הזה וכיצד מיישמים אותו.

מקורות

  • במדבר יג ב:

שְׁלַח־לְךָ֣ אֲנָשִׁ֗ים וְיָתֻ֙רוּ֙ אֶת־אֶ֣רֶץ כְּנַ֔עַן אֲשֶׁר־אֲנִ֥י נֹתֵ֖ן לִבְנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל אִ֣ישׁ אֶחָד֩ אִ֨ישׁ אֶחָ֜ד לְמַטֵּ֤ה אֲבֹתָיו֙ תִּשְׁלָ֔חוּ כֹּ֖ל נָשִׂ֥יא בָהֶֽם׃

  • מי השלוח, חלק א, ספר במדבר, שלח

וידבר ה' אל משה לאמר שלח לך אנשים.

איתא בזוה"ק (במדבר קנ"ט.)

תלת עלמין אית ליה לקוב"ה,

עלמא דגניז בגוה ולא אתידע כלל.

ועלמא דאתידע בה תמיד,

ועלמא דאתידע ולא אתידע.

והענין בזה כי יש שאין תפלה מועיל לו כלל וזה נקרא עלמא דלא אתידע כלל, היינו שנגד האדם הזה הקב"ה מסלק כבודו לעילא.

ועלמא דאתידע ביה תמיד, הוא נגד האדם שהש"י הוא תמיד בעזרו ומסיעו אף בלא תפלה ולא יוצטרך לתפלה.

עלמא דאתידע ולא אתידע, הוא נגד אדם שאין לו סיעתא בלא תפלה אך ע"י תפלה הוא נענה, ולאדם הזה יבא בלב רצון לתפלה,

כי לאלו השנים הראשונים לא יבא שום רצון בלב להתפלל, וכן הוא הענין כי ההולך בסיעתא לא יצטרך לתפלה ומי שלא יועיל לו תפלה ג"כ לא יבא לו בלב שום רצון לתפלה,

אך האדם כאשר לא יבא לו רצון לתפלה צריך להבין מפני מה אין בו רצון,

אם הוא מפני שלא יועיל לו או מפני שאין צריך,

וכמו כן הענין במרגלים,

והמרגלים לא היה מועיל להם שום תפלה לפיכך לא בא בלבם רצון תפלה,

וכלב היה צריך לתפלה לפיכך נשתטח על קברי אבותיו והתפלל,

ויהושע לא היה צריך לתפלה כי הלך בסיעתא מה' כמ"ש בזוה"ק (במדבר קנ"ח:) כי משה ברכו בסיעתא עילאה, לפיכך לא היה צריך לתפלה

[שבזה הפרשה נכלל כל עניני תפלה, כי מי שצריך רחמים גדולים שולח השי"ת בלב הצדיק ומנהיג הדור לברכו ולהתפלל עליו וזה היה יהושע שמשה רבנו ברכו והתפלל עליו, וכלב לא היה צריך לתפלת משה לכן לא בא בלב משה רבינו להתפלל עליו ורק בעצמו התפלל, ולהמרגלים לא הועיל תפלה לכן לא בא בלב משה רבינו להתפלל עליהם, וצדיק הדור צריך לזה מבינות גדול להבין מפני מה לא בא רצון בלבו להתפלל, אם מחמת שאינו נצרך לו תפלה או מחמת שלא יועיל לו תפלה. תשלום.].

  • דגל מחנה אפרים, שלח

המאבק התודעתי הזה הוא על הקשר בין הפנימיות לחיצוניות.

שלא תחייה חיים חיצוניים מנותקים.

רבי משה חיים אפרים, נכד הבעש"ט

איש אחד איש אחד למטה אבותיו תשלחו כל נשיא בהם: י״ל בזה בדר׳ רמז דהנה ידוע כי הקב״ה המציא את העולם מאין ליש והם בחי' מחשבה ובחי׳ מעשה ודיבור אשר הם מושגים ומורגשים וזהו בדבר ה׳ שמים נעשו העשיה היה מדיבור והבן:

וכן ברא את האדם בחי׳ נשמה הוא חלק אלוה ממעל בחי' אין שאינו מושג כדאיתא בש"ס מה הקב״ה רואה ואינו נראה וכו'

ובחי׳ גופניות המורגש ומושג וכשאדם מדבק עצמו לבחי׳ גופניות וגשמיות אזי הוא מפריד עצמו מאור השכל שלו

וכן היא בספרי יריאים כשאדם רוצה לחטוא אזי נשמתו מסתלקת ממנו ולכך נקרא חטא לשון חסרון שמחסר ממנו אור נשמתו ח״ו

וכן כשאדם מתדבק בכל כוחותיו לבחי׳ אור שכלו נעשה מזה כל הגופניים שלו שכליים כמו הת״ח ששיחתן צריכין לימוד וכן כל דבריהם כגחלי אש שלהבת פי׳ כל דבריהם ועסקיהם הגשמיים הם קשורים בגחלת שהוא אור השכל שורש לכל הדברים

וכן היה בחי׳ משה רבינו ע״ה לא התפרד מכוחותיו הגשמיים בדברו עם ה׳ כמ״ש ושב אל המחנה עבמ״א

וכמו שאדם עוש׳ למטה כך מתעורר לעילא ומתייחד אלופו ש״ע לבחי' יש וממילא בא זה לכל העולמות שהם נתהוו בחי׳ יש מאין וזה י"ל שמרמז הפסוק איש אחד

היינו כשאדם עושה למטה שנעשה אצלו איש אחד היינו שיהיה בחי׳ א׳ שלו שהוא אין מחובר עם בחי' היש שלו ונעשה אחד וזהו "איש א' יש

והיינו שנעשה הבחי' גופניות שלו ג"כ בחי' השכל והנשמה כנ"ל וממילא מעורר שנעשה גם כן הקב"ה איש אחד כנ"ל והבן:

וזהו למטה אבותיו תשלחו פי' כי העולם העליון שממנו נתהווה העולם המקבל נקרא בשם אב כי הוא שהוליד אותו וכולם בכלל נקראים בשם תולדות לא"ס ב"ה כמו המים מגדלין צמחים ונקראים המים אביהם המולידין אותם ועילת על כל העילות לגבי כולם עיין בתיקונים וזהו למטה אבותיו תשלחו היינו ע"י שאתם עושים אצליכם למטה איש אחד מזה תשלחו מ"נ לכל העולמות מאין תכלית עד א"ס להיות שם ג"כ כבני' לאביהם המעוררים מ"נ להוליד מוחין והבן: וזהו כל נשיא בהם היינו לכל הדברים וכל הבחינות אשר נמצאו מאין ליש וזהו אותיות "נשיא אין יש הכל נתעלו מזה ועולים לשרשיהם ונעשה איש אחד והבן זה היטיב:

  • חיים וחסד תרי״ח

והנה נה"י נקרא ג' אנשים, וזהו (סוכה נג.) 'רגלוהי דבר אינש', הוא הרגילות של האדם וזה נצח הוד יסוד שצריך להרגיל עצמו להשיגם, 'אינון ערבין', פירוש שמערבין את האדם לאיזה דבר שירצה, כי על ידם יכול להשיג אפי' המוחין,

וזהו 'לאתר דמתבעי תמן מובילין ליה'. וז"ש אצל אברהם (בראשית יח, ב) והנה ג' אנשים נצבים עליו, פירוש איך יכול להיות מצב, על ידי ג' אנשים. וזהו שנקרא רגלים (ספר הליקוטים פ' אמור), מחמת שבקל יכול לחבר אותם אל הגוף. וזהו (במדבר יג, ב) 'שלח לך אנשים', פירוש שתשלח אותם מלפניך, פירוש שלא תקח את האנשים שהם נצח הוד יסוד לעצמך אלא תחבר אותם להקב"ה, ועי"ז 'ויתורו את ארץ כנען', פירוש שתוכל להתיר, מלשון לפתוח הקשר, את עצמך מן הגוף, וזהו 'כנען', שתוכל להיות נכנע ולהכניע הגוף אל הקב"ה תחת רצון הבורא יתברך:

  • קדושת לוי, במדבר

שלח לך אנשים (במדבר יג, ב). הכלל, כשאדם מישראל בא אל מקום אחד ועובד ה' שם אז כל הנצוצות אשר שם הם מתביישים ממנו, כי הוא מגלה שורש ועיקר הבריאה כמאמר חכמינו ז"ל (שבת לא:) לא ברא הקדוש ברוך הואכו', ואז בקל יכול לכבוש אותם. וזה היה כוונת שלוח מרגלים. אבל האדם צריך לפשוט עצמו מגשמיות בכדי שיתביישו מלפניו כל הניצוצות. אז כובש אותם. וזהו הרמז שלח, לשון הפשטה מלשון וישלחו ויפשיטו תרגום אונקלוס ואשלחו:

The post הקרב על התודעה | פסיכולוגיה בפרשה, שלח appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26671/feed 0
כיצד להשפיע ברשתות החברתיות בתבונה https://hitbonenut.net/archives/26664 https://hitbonenut.net/archives/26664#respond Tue, 14 Jun 2022 07:40:38 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26664 חייבים להשתמש ברשתות החברתיות. זו הדרך לשנות את העולם. אבל הרשתות הן גם מלכודת נפשית מסוכנת. כיצד מפיקים את המרב מהאינטרנט בלי להיפגע.

The post כיצד להשפיע ברשתות החברתיות בתבונה appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
חייבים להשתמש ברשתות החברתיות. זו הדרך לשנות את העולם. אבל הרשתות הן גם מלכודת נפשית מסוכנת. כיצד מפיקים את המרב מהאינטרנט בלי להיפגע.

The post כיצד להשפיע ברשתות החברתיות בתבונה appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26664/feed 0
התכונה הנרכשת החשובה ביותר בנפש https://hitbonenut.net/archives/26644 https://hitbonenut.net/archives/26644#respond Mon, 13 Jun 2022 07:52:09 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26644 מהי התכונה החשובה ביותר להצלחה ולחיים מלאים? התשובה עשויה להיות מפתיעה ולא אינטואיטיבית. בסרטון נבחן מהי ענווה ולמה זו התכונה החשובה ביותר בנפש.

The post התכונה הנרכשת החשובה ביותר בנפש appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מהי התכונה החשובה ביותר להצלחה ולחיים מלאים? התשובה עשויה להיות מפתיעה ולא אינטואיטיבית. התשובה מפרטת מהי ענווה, ממה היא מורכבת ולמה זו התכונה החשובה ביותר בנפש.

The post התכונה הנרכשת החשובה ביותר בנפש appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26644/feed 0
כוחות הלא-מודע שרוצים להתגלות • לנהל את המחשבות 4 https://hitbonenut.net/archives/26639 https://hitbonenut.net/archives/26639#respond Sun, 12 Jun 2022 05:35:51 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26639 מה ההבחנה בין כוחות מודעים לכוחות לא מודעים? כיצד כוחות לא מודעים הופכים למודעים וכיצד הם משפיעים לי על המצב הנפשי והתפקוד היומיומי?

The post כוחות הלא-מודע שרוצים להתגלות • לנהל את המחשבות 4 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מה ההבחנה בין כוחות מודעים לכוחות לא מודעים? כיצד כוחות לא מודעים הופכים למודעים וכיצד הם משפיעים לי על המצב הנפשי והתפקוד היומיומי?

The post כוחות הלא-מודע שרוצים להתגלות • לנהל את המחשבות 4 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26639/feed 0
מידת התפארת – גילוי אור אינסוף | סדרת עשר הספירות https://hitbonenut.net/archives/26633 https://hitbonenut.net/archives/26633#respond Sat, 11 Jun 2022 22:00:34 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26633 מידת התפארת היא הממוצע בין חסד לגבורה ומתבטאת על ידי תנועה של רחמים. ההתכללות שהיא יוצרת בין המידות נובעת משורשה הגבוה ומהאור החדש שהיא מורידה.

The post מידת התפארת – גילוי אור אינסוף | סדרת עשר הספירות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post מידת התפארת – גילוי אור אינסוף | סדרת עשר הספירות appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26633/feed 0
כיצד מחזקים ביטחון עצמי https://hitbonenut.net/archives/26625 https://hitbonenut.net/archives/26625#respond Fri, 10 Jun 2022 05:33:15 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26625 על-פי תורת הנפש היהודית ביטחון עצמי עלול להיות מלכודת שכולאת אותי בתוך עצמי. מהו המושג החלופי והנעלה בהרבה לביטחון עצמי וכיצד משיגים אותו.

The post כיצד מחזקים ביטחון עצמי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
הדעה הרווחת היא שעלינו להיזהר מביטחון והערכה עצמית מופרזת ולשפר דימוי נמוך. אולם על-פי תורת הנפש היהודית ביטחון עצמי עלול להיות מלכודת שכולאת אותי בתוך עצמי. מהו המושג החלופי והנעלה בהרבה לביטחון עצמי וכיצד משיגים אותו.

The post כיצד מחזקים ביטחון עצמי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26625/feed 0
יותר בטחון פחות מאמץ ולהפך | פסיכולוגיה בפרשה, בהעלותך https://hitbonenut.net/archives/26614 https://hitbonenut.net/archives/26614#respond Thu, 09 Jun 2022 06:53:35 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26614 לפי מידת הבטחון והחיבור בכוח הדעת, כך הפרנסה היא בנקל. לעומת זאת חוסר בטחון גורם לי להתרוצץ בקדחתנות ולבזבז אנרגיות לחינם.

The post יותר בטחון פחות מאמץ ולהפך | פסיכולוגיה בפרשה, בהעלותך appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפי מידת הבטחון והחיבור בכוח הדעת, כך הפרנסה היא בנקל על-פי רבי נחמן. לעומת זאת חוסר בטחון גורם לי להתרוצץ בקדחתנות ולבזבז אנרגיות לחינם.

מקורות

  • יומא ע"ה, א: כְּתִיב: ״וּבְרֶדֶת הַטַּל עַל הַמַּחֲנֶה לָיְלָה [יֵרֵד הַמָּן עָלָיו]״, וּכְתִיב: ״וְיָצָא הָעָם וְלָקְטוּ״, וּכְתִיב: ״שָׁטוּ הָעָם וְלָקְטוּ״, הָא כֵּיצַד? צַדִּיקִים, יָרַד עַל פֶּתַח בָּתֵּיהֶם. בֵּינוֹנִים, יָצְאוּ וְלָקְטוּ. רְשָׁעִים, שָׁטוּ וְלָקְטוּ. יזכְּתִיב ״לֶחֶם״, וּכְתִיב ״עוּגוֹת״, וּכְתִיב ״וְטָחֲנוּ״, הָא כֵּיצַד? צַדִּיקִים — לֶחֶם, בֵּינוֹנִים — עוּגוֹת, רְשָׁעִים — טָחֲנוּ בָּרֵיחַיִם

  • ר' חיים מצ'רנוביץ, באר מים חיים: וזה היה מחסרון אמונתם בה' שאמרו היוכל א-ל לערוך שולחן במדבר (תהלים ע"ח, י"ט), אבל מי שהאמין בה' אלהיו וידע כי הוא הנותן לחם לכל בשר, והישוב והמדבר אחת הוא לפניו יתברך, הנה היה המן יורד לתוך ביתו. ואומר הכתוב עוד שטות עשו העם אשר וטחנו ברחים או דכו במדוכה ובשלו וגו' וזה הכל שטות הוא כי המן לא היה צריך למעשה ידי אדם. כי הלא היה לחם שמלאכי השרת אוכלין אותו כמאמר חז"ל (יומא שם:), והכל עבור שלא האמינו בה' ולא בטחו בישועתו.ואומר הכתוב כי גם לפי שטותם לא היה בו יגיעה או המתנה לומר שצריך להמתין עליו עד אשר יתבשל כי ובשלו בפרור כלומר תיכף כאשר הגיע לפרור שאצל האש נתבשל לרוב דקותו. או אפשר שנתבשל בפרור לבד, כי יש מאכל שאינו צריך לראות פני האש כלל, כי אם שמחממין האלפס ויוצק עליו המאכל ונתבשל תיכף בחום האלפס לבד. וזה ובשלו בפרור עצמו בלתי ראות פני האש. והכל להראות שלא היה צריך לטרחתם כלל. רק במחוסרי אמנה שלא האמינו זאת ולקחו טרחא לעצמן בו. הנה בטרחא כל דהוא היה די לפניו כי דבר פלא מן השמים הוא. וטעמו כטעם לשד השמן. ועתה חוזר הכתוב לענין ראשון לתלונות בני ישראל ואומר,

ליקוטי מוהר"ן קי״ט:א׳
וְשַׁבָּת הוּא בְּחִינוֹת דַּעַת, כִּי כָּל יְמוֹת הַחֹל כְּתִיב (במדבר י״א:ח׳): שָׁטוּ הָעָם וְלָקְטוּ – בִּשְׁטוּתָא, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב בַּזֹּהַר (בשלח דף סג), אֲבָל בְּשַׁבָּת נִמְשָׁךְ הַדַּעַת לְכָל אֶחָד.

ליקוטי מוהר"ן נ״ו:ו׳
ו וּלְפִי הַגְדָּלַת הַדַּעַת כֵּן הַפַּרְנָסָה בְּנָקֵל. כִּי פַּרְנָסָה בְּנָקֵל תּוֹלָה בְּדַעַת, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב (במדבר י״א:ח׳): שָׁטוּ הָעָם וְלָקְטוּ – בִּשְׁטוּתָא (זוהר בשלח סב סג), כִּי כָּל מִי שֶׁחָסֵר דַּעַת בְּיוֹתֵר, הוּא יָגֵע וְטוֹרֵחַ אַחַר הַפַּרְנָסָה בְּיוֹתֵר.

The post יותר בטחון פחות מאמץ ולהפך | פסיכולוגיה בפרשה, בהעלותך appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26614/feed 0
ואהבת לרעך כמוך | תניא במבט נשי, פרק לב – שיעור 32 https://hitbonenut.net/archives/26619 https://hitbonenut.net/archives/26619#respond Wed, 08 Jun 2022 08:58:00 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26619 תובנות ולימוד יישומי מזווית נשית בספר התניא, עם ענת הררי. שיעור זום לנשים. מוזמנות להצטרף.

The post ואהבת לרעך כמוך | תניא במבט נשי, פרק לב – שיעור 32 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post ואהבת לרעך כמוך | תניא במבט נשי, פרק לב – שיעור 32 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26619/feed 0
מנגנון המחשבות: חמשת המאפיינים שקריטי להכיר • לנהל את המחשבות 3 https://hitbonenut.net/archives/26600 https://hitbonenut.net/archives/26600#respond Wed, 08 Jun 2022 06:09:53 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26600 כדי למנוע עומס רגשי צריך להבין את מנגנון הפעולה של המחשבות. מה מאפיין אותן, מדוע הן עלולות לנוע ללא הכוונה, מה הן מבטאות וכיצד אפשר להשקיט ולכוון אותן.

The post מנגנון המחשבות: חמשת המאפיינים שקריטי להכיר • לנהל את המחשבות 3 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
כדי למנוע עומס רגשי צריך להבין את מנגנון הפעולה של המחשבות. מה מאפיין אותן, מדוע הן עלולות לנוע ללא הכוונה, מה הן מבטאות וכיצד אפשר להשקיט ולכוון אותן.

מקורות

  1. אין הפסקה במחשבות

"שהרי אנו רואין שאפשר לאדם להיות פנוי גם במוחו ושכלו שאין שום גילוי אור שכל במוחו, ובלתי מח' אינו יכול להיות אפי' רגע א'

דגם כאשר אינו חושב מאומה אין מחשבתו פנוי' לגמרי (וכמו ששואלין לאדם מה אתה חושב ומשיב שאינו חושב דבר, ובאמת הוא חושב ולכן שייך השאלה מה הוא חושב, רק היא מח' שאינו מורגשת מפני שאין שום גילוי במוחו איזה דבר שכלי ומ"מ המח' ישנה גם אז כו'),

והיינו שהמח' מלבשת את כח השכל השורה ומתגלה במוח שבראש קודם שהוא בבחי' מהות ומציאות שכל עדיין כו'." (המשך תער"ב, חלק שני, ש"פ בראשית, עתר"ו, א'קעז)

2. בכל רגע נתון רק מחשבה אחת יכולה להופיע

"הכלל שאי אפשר בשום אפן בעולם שיהיו שני מחשבות ביחד בפעם אחד. על כן בקל יכולין לגרש מחשבות רעות רק בשב ואל תעשה, דהינו שלא לחשב אותו המחשבה רק לחשב איזה מחשבה אחרת בתורה או עבודה או אפלו משא ומתן, כי אי אפשר שיהיו שני מחשבות ביחד בשום אפן. וכבר מבאר במקום אחר (לעיל בסימן ע"ב): שאין צריכין לעשות מלחמה ולנענע ראשו אנה ואנה כדי לגרש המחשבות רעות כי אין זה מועיל כלל, אדרבא על ידי זה מתגברים יותר רק לבלי להשגיח עליהם כלל, רק לעשות את שלו במה שהוא עוסק בתורה או תפלה או משא ומתן, ולבלי להסתכל לאחוריו כלל ועל ידי זה ממילא תסתלק:"

(לקוטי מוהר"ן חלק א, תורה רלג)

3. לאדם יש בחירה על המחשבה האחת בכל רגע. הוא יכול להחליפה.

4. הלבושים נפרדים מהכוחות – זה חומר אחר

"משונים (שונים) הם הכוחות האלו (עשרת כוחות הנפש, השכל והמידות) מ-ג' לבושיה – מחשבה דיבור ומעשה. מפני שהם (כוחות הנפש) נקראים לבושים המחוברים ומיוחדים עם מהותה ועצמותה. הגם שהם גם כן כוחותיה ולא עצם עצמותה, אף על-פי-כן נתחברו ונתייחדו עמה בתכלית הייחוד… משאין כן ג' לבושיה, מחשבה דיבור ומעשה, שהם לבושים הנפרדים ממש.

והענין שכמו המלבושים גשמיים שהם נפרדים מן האדם הלובשן, שברצותו לובשן וברצותו פושטן, מצד שהם נפרדים ממש ממנו, רק ברצותו מתלבש בהן אבל אין להן קירוב ויחוד אמיתי שהם מהות זר ונפרד ממנו מאחר שיכול להחליף כמה לבושים להיותו פושט לבוש זה ולובש לבוש אחר כו', משאין כן הגוף שהנפש מלובשת בתוכו…" (מאמרי אדמו"ר הזקן, תקס"ו, חלק א, נוסח שני: פתח ואמר אנת הוא חד, עמ' מז.)

5. המחשבות הן לבוש מוגבל לכוחות הנפש. הן יכולות לבטא כל פעם כוח אחד בנפש או כוחות שמתחברים ביניהם.


The post מנגנון המחשבות: חמשת המאפיינים שקריטי להכיר • לנהל את המחשבות 3 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26600/feed 0
מהו התפקיד של המחשבות? • לנהל את המחשבות 2 https://hitbonenut.net/archives/26584 https://hitbonenut.net/archives/26584#respond Tue, 07 Jun 2022 12:16:45 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26584 לפני שמבינים סטרס וחרדות ולפני שמציעים דרכי התמודדות צריך להבין את המחשבות. למה הן נועדו? מה הן מגלות ומתי הן לא פועלות על-פי התפקיד שלהן?

The post מהו התפקיד של המחשבות? • לנהל את המחשבות 2 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לפני שמבינים סטרס וחרדות ולפני שמציעים דרכי התמודדות צריך להבין את המחשבות. למה הן נועדו? מה הן מגלות לנו ומתי הן לא פועלות על-פי התפקיד המיועד להן?

אל תאמינו למחשבות • לנהל את המחשבות 1

מקורות

ש"פ ויצא, תער"ג

וכאשר האדם הוא בפ"ע א"צ ללבוש כ"א לגבי הזולת צריך לכסות א"ע וכן לעצמו מפני הקור וכה"ג,

והיינו שלגבי דבר שחוץ ממנו צריך לבוש לכסות ולהגן עליו כו',

ובאמת הלבושי' הן ג"כ לפ"ע המתלבש, דע"ה שהן לבושי' נפרדים מ"מ הן לפ"ע המלובש דלפ"ע דקות ועביות המלובש כ"ה הלבוש,

וידוע דבג' חלקי הגוף ראש גוף ורגל הרי הראש דק יותר והרגל עב ביותר לפיכך הן מחולקי' בהלבושי', אך ע"פ פשוט הוא לפ"ע הדבר שמבחוץ דברגל הולך גם במקום רפש וטיט ע"כ צריך לבוש עב יותר להגן עליו כו'. וכללו' ענין הלבושי' הוא לכסות ולהסתיר על הגוף כו',

ואדה"ר קודם החטא לא הי' צריך ללבושי' המסתירים על הגוף מפני שבעצם לא הי' בבחי' זולת, וגם הי' מרוחק מהדברים שחוץ ממנו והיינו שהי' מרוחק ומובדל מן הרע וע"כ לא הי' צריך ללבושי' המסתירים, כ"א אחר החטא הוצרך ללבושים המסתירים כו'.

 והנה הגוף הוא ג"כ לבוש וכמ"ש עור ובשר תלבישני, אך אין ענינו להסתיר כ"א שבתוכו יתלבש אור וחיות הנפש ויתגלה ע"י כו',

שהרי כל כחות הנפש ההתגלות שלהם הוא ע"י אברי הגוף, כמו כח הראי' בעין וכח השמיעה באזן הרי לולא חומר העין או חומר האזן לא הי' ענין הראי' והשמיעה כו', כי הנפש קודם התלבשותו בגוף הכחות הם בבחי' התכללות והתעלמו' בנפש ואינם מתגלים כלל כו'. והענין הוא כמשנת"ל פצ"א שהאור הוא בבחי' התכללו' במקורו כשאין לו דבר הנאחז כו', כמו"כ הכחות כשאין להם כלי שיתאחזו בהם ה"ה בבחי' התכללו' בנפש ואינו שייך ענין הראי' והשמיעה כלל כו',

וזהו מה שאברי הגוף מגלים את הכחות היינו שיתגלו ויפעלו גם בדבר שחוץ מהם, דהכחות דראי' ושמיעה עד"מ מצ"ע אינם בערך לפעול בדבר הגשמי' והאברי' מביאים ומגלים אותם גם בדברי' הגשמי' כו', וכמו"כ כח השכל להשכיל הוא ע"י חומר המוח דבלעדי זאת ה"ה בהתכללו' בנפש ואינו שייך להשכיל דבר כו',

הרי כל ענין הגוף הוא להיות התגל' אור הנפש ולפעול ע"י כו', וזהו הלבוש המיוחד שמתייחד עם הנפש ומגלה אותו כו', וכמו בגשמי' הגוף שא"א לפושטו ולהחליפו כמו הלבושי' שפושט ולובש כו', והיינו מפני שהוא הלבוש המיוחד, וכ"ה בפעולתו לגבי הנפש שהגוף הוא לבוש המיוחד שענינו לגלות ולהביא את הכחות לידי פעולה כו'.

המשך תער"ב > חלק ראשון > ש"פ ויצא, תער"ג > רב

לכסות הגוף ולהסתירו מדבר שחוץ ממנו, ויש לבוש המיוחד כמו הגוף שהאברים מגלים, כי לולא זאת היו בהתכללות בנפש, וגם התגלות כחות הנשמה קודם התלבשותם בגוף הוא ע"י לבוש רוחני.

קה) והנה כמו בגשמיות לבושי הגוף הן לכסות ולהסתיר ולבוש הגוף הוא לגלות,

כמו"כ יובן שיש ב' מיני לבושי' הנ"ל ברוחני' הנפש שהן כחות הנפש ולבושי' דמחדו"מ,

 דהנה ידוע דכחות הנפש שהן שכל ומדות אינן עצמי' הנפש,

(והנה הכחות הן ג"כ מעלימים על הנפש, והראי' שהרי בהתגלות אין הנפש מאיר בגילוי, וכידוע דכאשר הכחות הן בהעלם אזי העצם הוא מתגלה, וכאשר הכחות הן בגילוי אזי העצם בהעלם כו', וא"כ מובן מזה דהתגלות הכחות הוא ע"י העלם עצם הנפש. אך ענין ההעלם דהכחות על הנפש הוא שאין הפנימיות ועצמיות אור הנפש מתגלה בהם רק בחי' חיצוניות אור הנפש,

משא"כ לבושי' דמחדו"מ הם לבושי' נפרדים שהרי אינן מסוג הנפש וממהותו וה"ה כמו דבר בפ"ע מהנפש, וממילא אינם מיוחדים עם הנפש, וע"כ הם מסתירים על אור הנפש כו'. והגם דמחדו"מ ג"כ ענינם לגלות אור הנפש כו', מ"מ הרי האותי' בעצם מהותם הם מעלימים

הענין הוא שיש ב' מיני לבושים לבוש עצמי ולבוש הנפרד ומה שהע"ס דאצי' נק' לבושים הוא שהן בבחי' לבוש עצמי וכדאי' במדרש ע"פ והנה איש לבוש הבדים כהדין קמצא דלבושי' מיני' ובי' כו'. ויובן זה עד"מ כחות הנפש שהן לבושים אל הנפש כו' דהרי הנפש הוא אור פשוט שאינו בבחי' התחלקות כחות כו' וכמ"ש בסש"ב פנ"א, והכחות דשכל ומדות אינן עצמיות הנפש כו', ומ"ש בסש"ב פ"ג שהשכל ומדות הן עצמות הנפש זהו רק לגבי הלבושים דמחדו"מ שבפ"ד שם, אבל בעצם גם השכל ומדות הן רק כלים ולבושים לעצמות הנפש כו', דכמו שהמוח הגשמי הוא רק כלי לכח השכל והחכ' המתפשט מהנפש כך עד"ז כח השכל שבנפש הוא רק כלי למהות ועצמות הנפש (אלא שהחכ' היא הראש לכל הכחות וכלי הנפש שהן שאר הט' כחות כו' שהחכ' היא מקור הבינה והמדות כו', והנפש עם היותה מצ"ע למעלה מהשכל מ"מ

עיקר השראתה והתלבשותה היא בכח השכל (ולכן נק' הנפש נפש המשכלת ע"ש כח השכל המתפשט ממנה שהנפש מתאחדת עם כח השכל והחכ', וזהו והחכ' תחי' בעלי' שהנפש עצמה למעלה מהשכל ולכן נק' בעלי' של חכ' כי תרגום בעל מרא ורבון, ומ"מ החכ' תחי' בעלי' כי מצד ירידת הנשמה בגוף הגוף מסתיר על מהותה ועצמותה כו', וי"ל כמ"ש באגה"ק סי' ד' דבחי' פנימי' נקודת הלב הוא בבחי' גלות ושבי' בלבושים צואים ותאוות עוה"ז כו', ומובן שם דבחי' חיצוני' הלב היא יותר בהתגלות או עכ"פ שבנקל יותר להביא לידי התגלות בחי' חיצוני' הלב שזהו בחי' המוחין והמדות כו',

The post מהו התפקיד של המחשבות? • לנהל את המחשבות 2 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26584/feed 0
מה למדתי ממרים פרץ על חוסן נפשי https://hitbonenut.net/archives/26577 https://hitbonenut.net/archives/26577#comments Mon, 06 Jun 2022 12:49:59 +0000 https://hitbonenut.net/?p=26577 יומיים עם מרים פרץ העניקו לי שיעור מעשי כיצד לפתח חוסן מנטלי בהתמודדויות יומיומיות. לפניכם תשע נקודות לפיתוח חוסן שאפשר ללמוד מהאישה הגדולה הזו.

The post מה למדתי ממרים פרץ על חוסן נפשי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
יומיים עם מרים פרץ העניקו לי שיעור מעשי כיצד לפתח חוסן מנטלי בהתמודדויות יומיומיות. לפניכם תשע נקודות לפיתוח חוסן שאפשר ללמוד מהאישה הגדולה הזו.

The post מה למדתי ממרים פרץ על חוסן נפשי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/26577/feed 1
מימוש פוטנציאל – כיצד אדע שאני על המסלול הנכון https://hitbonenut.net/archives/24841 https://hitbonenut.net/archives/24841#respond Mon, 06 Jun 2022 05:43:17 +0000 https://hitbonenut.net/?p=24841 איך נדע שאנו במקום הנכון בעבודה, בלימודים, בזוגיות? את התשובה כל אחד צריך לתת לעצמו. בשיעור נצביע על קריטריונים שיעזרו לנו לענות על השאלה.

The post מימוש פוטנציאל – כיצד אדע שאני על המסלול הנכון appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
איך נדע שאנו במקום הנכון בעבודה, בלימודים, בזוגיות? את התשובה כל אחד צריך לתת לעצמו. בשיעור נצביע על קריטריונים שיעזרו לנו לענות על השאלה.

The post מימוש פוטנציאל – כיצד אדע שאני על המסלול הנכון appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/24841/feed 0