התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net לחיות את החיים במלואם Mon, 01 Mar 2021 16:16:58 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.2 https://hitbonenut.net/wp-content/uploads/2020/11/cropped-Abstract-Eye-Logo-Template-4-32x32.png התבוננות – ד"ר יחיאל הררי https://hitbonenut.net 32 32 ההפך מריחוק זוגי הוא התקדשות. למה הכוונה? https://hitbonenut.net/archives/21276 https://hitbonenut.net/archives/21276#respond Mon, 01 Mar 2021 16:16:56 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21276 מהי תנועה של התקדשות, כיצד היא מורידה אור חדש לקשר וכיצד היא מביאה למימוש הפוטנציאל שלו.

The post ההפך מריחוק זוגי הוא התקדשות. למה הכוונה? appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מהי תנועה של התקדשות, כיצד היא מורידה אור חדש לקשר וכיצד היא מביאה למימוש הפוטנציאל שלו.

The post ההפך מריחוק זוגי הוא התקדשות. למה הכוונה? appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21276/feed 0
רפואה קונבנציונלית מול רפואה משלימה – השאלה היא לא במה לבחור אלא כיצד לשלב https://hitbonenut.net/archives/21264 https://hitbonenut.net/archives/21264#respond Sun, 28 Feb 2021 16:59:57 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21264 החלוקה של הרפואה לסוגים שונים נועדה להקל על ההתמחות והעמקה בכל תחום. אולם האדם הוא אחד. רפואה טבעית לא צריכה להתנגש עם הרפואה המודרנית, אלא להפך, לסייע לה ולהשתלב עם נפלאותיה.

The post רפואה קונבנציונלית מול רפואה משלימה – השאלה היא לא במה לבחור אלא כיצד לשלב appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
אני זוכר שבזמן השירות הצבאי כלוחם, אחת לכמה חודשים כאב לי הגרון. הנוהל הקבוע היה ביקור קצר במרפאה, יום מנוחה ומרשם לעשרה ימי אנטיביוטיקה. כאבי הגרון, פעמיים-שלוש בשנה, חזרו על עצמם גם בשנים הראשונות לאחר השרות הצבאי, עם כי בעוצמה ובתדירות נמוכים יותר. מספר שנים לאחר השחרור הפסקתי לעשן, שיניתי את התפריט התזונתי, הקפדתי על פעילות גופנית, ומאז ב"ה, כבר קרוב לעשרים שנה, לא נזקקתי לאנטיביוטיקה או לביקור אצל רופא.

בראיה לאחור ברורה האכזבה מהרופאים שביקרתי במרפאה הצבאית. במקום לדחוף לי אנטיביוטיקה בכל הזדמנות הייתי מצפה שיסבירו לי על הקשר בין כאבי הגרון לבין החטיפים התעשייתיים שאכלנו ללא הפסקה ושישקיעו כמה רגעים בהדגשת נזקי העישון. שלא יפחידו, רק שיעניקו את המידע בצורה אמינה וסדורה וישלחו אותי לחשוב על משמעויותיו.

מהר וקל (לכאורה)

במבט רחב נדמה שהרפואה המודרנית עברה תהליך הדומה לתהליכי המשפטיזציה של החברה. כששני בני אדם אמינים כורתים ברית, הם אינם זקוקים לחוזים משפטיים. ההתערבות המשפטית נדרשת כשיש חוסר אמון. המשוואה פשוטה. ככל שקטן האמון בין הגורמים בחברה גדל עומק והיקף המעורבות של התחום המשפטי בחיינו. כך במקום מנגנוניים חברתיים המגבירים את האמון בין בני אדם הולך ומשתלט התחום המשפטי המנסה להבטיח פתרון לכל משבר ואי הסכמה אפשרית.

באופן דומה הרפואה הקונבנציונלית מנסה לפתור הכל ומהר, לרוב באמצעות טיפול תרופתי. סוכרת? יש כדור. לחץ דם? יש כדור. בעיות קשב וריכוז? יש כדור. פעמים לא רחוקות הרופא אליו אתה נכנס סובל בעצמו מהשמנת יתר, מעשן, לחוץ, ומעודד אותך לפתור את הבעיות באמצעות הטיפול התרופתי.

הגישה הרפואית הזו יוצרת הפרדה נוחה בין רפואה קונבנציונלית לרפואה טבעית, בין התערבות תרופתית לבין תודעה תזונתית.

למה היא נוחה? כי היא חוסכת מאיתנו את המאמץ. ודאי שיותר קל לקחת כדור נגד סכרת מאשר לגייס את עבודת המידות ולשנות מבנה תזונתי ואורחות חיים.

כאן צריך להעיר כי תרופות יכולות להציל חיים ולהאריך את החיים. אנטיביוטיקה, למשל, הצילה מיליוני בני אדם. אבל זה לא אומר שהיא צריכה להיות הפתרון לכל שיעול או כאב גרון. התרופות לא צריכות להיות הדרך הטיפולית הקלה והמהירה, אלא המוצא האחרון בדרך לשינוי.

חוסר אמון

המצב הזה גורר חוסר אמון טבעי במערכת. הוא טבעי בשל האשמות שהמערכת פעמים רבות לא רואה את האדם כאורגן שלם ולא מדגישה את נזקי התרופות לעומת התועלות של עבודה אמיתית של האדם על עצמו.

חוסר האמון המדובר התגלה בעוצמה גבוהה בסוגיית החיסונים. נושא החיסונים לא עד כדי כך משמעותי ביחס לאמוציות שהוא מעורר. בקלות אפשר למצוא עשרות נושאים שהם בעלי השלכות משמעותיות יותר על המרחב האישי, הזוגי, הקהילתי והארצי.

ובכל זאת, הסוגייה יונקת את חשיבותה מכך שהיא חושפת משבר גדול בהרבה. משבר חוסר האמון. חוסר אמון בחוקרים, ברופאים, בדוברים הרשמיים, באמצעי התקשורת, בממשלה, במערכות הממוסדות וכן, גם ברבנים.

חוסר אמון, בין אם הוא מוצדק ובין אם לאו, הוא הרסני. אובדן האמון הוא הגורם הראשי שמוביל לקריסה של ציוויליזציות, ממשלות, שווקים, חברות, קהילות ומערכות יחסים זוגיות.

אמון הוא מצב בו אני מסיר גבולות טבעיים ומאפשר להיכנס אל תוך המרחב הפרטי שלי. אמון עוזר להרתם לעבר מטרה מבלי להתמודד עם מצבי נפש מורכבים. כשאני לא נותן אמון אני לא מוכן להתגייס לעבר המטרה. אני סוגר את עצמי ומציב חזרה את הגבולות.

חוסר האמון והחשדנות העולה בעקבותיו עשויים להימצא כמזיקים לבריאות יותר מאשר הקורונה והחיסון גם יחד. הם מציבים את האדם במקום לעומתי. העולם נגדו והוא נגד העולם. הוא לא מקבל שום הנחה, מידע או מחקר כפי שהם. מסלול ההתנגשות הזה עם העולם הוא בוודאי אינו מקור למנוחת הנפש.  

גלות

מתי האדם נמצא בגלות, שואל הרבי מליובאוויטש. האדם נמצא בגלות כאשר הגוף אינו כלי לאור הנשמה. זוהי גם במקרים רבים ההגדרה של מחלה במשקפי החסידות. מחלה היא מצב שבו אור הנפש לא מאיר באברי הגוף בדרך של התלבשות. העדר ההארה הזאת מונע מהנפש לקיים את תכליתה. הגוף ורצונותיו הם השולטים באדם ולא הממדים הנפשיים-רוחניים-שכליים הנעלים יותר.

הרבי הריי"צ שחזה בימיו במוראות השואה וסבל מהמשטר הקומוניסטי, מסכם את השקפתו על החיים בצורה האופטימית ביותר האפשרית. העולם הוא גן, גנו של הבורא. עולם שהוא גן מעודד את האמון בבני אדם. האמון מחזיר את הבורא למשוואה. הוא לא מנתק בין הבורא לבין העולם. מזווית הראייה הגופנית, מהזווית של פירוד, הרשעים גוברים בעולם וקשה לתת אמון באנשים ובמנגנוניים מוסדיים. הנפש לעומת הגוף מצביעה על האחדות. מהזווית שלה, המטרה של האדם היא למצוא את הכוח המניע והחוט המקשר בין הדברים. היא מבקשת למצוא את קווי האחדות בעולם, שכן הבורא הוא המחייה את העולם ומצוי בכל מקום ומאורע.

העתיד בידינו

נכון, הייתי רוצה לראות אחרת את רופא המשפחה. הייתי רוצה לראות אותו שולט בחידושים המדעיים אבל גם ברפואה טבעית. החלוקה של הרפואה לסוגים שונים נועדה להקל על ההתמחות והעמקה בכל תחום. אולם האדם הוא אחד. רפואה טבעית לא צריכה להתנגש עם הרפואה המודרנית, אלא להפך, לסייע לה ולהשתלב עם נפלאותיה.

במילים פשוטות, לפני שהרופא דוחף אותי לקחת כדור לפתרון מהיר של בעיה במערכת העיכול, בפעילות אחד האברים או ביכולות הריכוז שלי, הייתי שמח אם הוא היה מעודד אותי להתאמן, לאכול בריא ולהכיר לעומק את השפעות התזונה על גופי. וכן, גם מעודד אותי ללמוד ולעבוד על הממד הנפשי. בה בעת, אם הייתי ח"ו נפצע, הייתי שמח לפינוי מהיר למחלקת מיון מודרנית.

אלא שאי אפשר לחכות עד שמערכת הבריאות תיראה כך. האמון במערכות ובממסד אינו תלוי בהם. הוא תלוי בנו ובאופן הראייה שלנו את העולם והאחריות שאנו לוקחים על גופנו.

כפי שעצבות היא לא גזרת גורל, כך גם סוכרת ורוב רובן של המחלות הן לא גזרת גורל. הן לגמרי מעשה ידי אדם ונתונים לשליטה שלנו.

המסר הוא שאנחנו לא יכולים לחכות שהמערכות הן שיעשו את השילוב בין רפואה טבעית לרפואה קונבנציונלית. זו העבודה שלנו. של כל אדם ואדם. התודעה הבריאותית הזו תלויה במה שאנחנו מכניסים לפה, בכמה ומה שאנו שותים, כיצד אנו מקפידים על פעילות גופנית, ולא פחות חשוב, עד כמה אנו מיישם את עקרונות החסידות לבריאות נפשית.

הרמב"ם הציב את חשיבות התזונה כבר בהלכות דעות, כהקדמה לי"ד החזקה. כך שאפשר להסיק שבכמה מובנים השמירה האקטיבית על בריאות הגוף היא בוודאי חלק מעבודת הבורא.

יחד עם זאת ובאותה מידה, כשנדרשת התערבות רפואית, צריך לקיים את ההתייעצויות הנדרשות, ולבטוח במערכת שעושה הכל לטובתנו. בכמה וכמה מכתבים חזר הרבי על ההוראה, להסיח את הדעת מהבעיה הרפואית ומענייני מרה שחורה שהם מסוכנים לבריאות לפעמים יותר מאשר הבעיה הבריאותית עצמה. אך בו זמנית הוא ייעץ למלא אחר הוראות הרופאים בנוגע למעשה בפועל.

נראה שנשיאת ההפכים הזו נושאת עבורנו בשורת בריאות משמעותיות בהרבה מהגישות שבקצוות.

The post רפואה קונבנציונלית מול רפואה משלימה – השאלה היא לא במה לבחור אלא כיצד לשלב appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21264/feed 0
"ונהפוכו – המפגש עם ארון הספרים היהודי הפך לו את החיים" | ראיון במדור אחד על אחד – גילוי דעת https://hitbonenut.net/archives/21256 https://hitbonenut.net/archives/21256#respond Wed, 24 Feb 2021 19:02:15 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21256 פורים? ההזדמנות הגדולה של השנה. הזדמנות להניח בצד את כל העניינים, חשובים ככל שיהיו. להניח בצד טרדות, התמודדויות, פרנסה, קריירה, לימודים ואפילו את עצמך והמשפחה שלך ולהתחבר למעלה מהדעת, למעלה מחישובים לוגיים שכליים.

The post "ונהפוכו – המפגש עם ארון הספרים היהודי הפך לו את החיים" | ראיון במדור אחד על אחד – גילוי דעת appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
ראיון עם יעלי אליה מדי | גילוי דעת | פורים תשפ"א (תמונות: לירון מולדובן)

כבר בן 47 (וזה טס). מתגורר באליאב. בצבא שירתתי כלוחם. הדוקטורט נכתב בחוג לתקשורת באונ' תל-אביב. לימדתי כמה שנים באוניברסיטה ובביה"ס לתקשורת במכללת ספיר. שימשתי כעיתונאי, יועץ פרלמנטרי ויועץ מקצועי בכיר במשרד השיכון והבינוי ומשרד התעשיה והמסחר.

בשנים האחרונות עוסק בעיקר בכתיבה והרצאות. חיברתי תשעה ספרים. שניים תורגמו לסינית (הפוך ואומנות ההגבהה) ואחד לאנגלית (לנצח כל רגע מחדש). שני ספרים חדשים נמצאים בצירי לידה.

ונהפוכו

ארון הספרים היהודי. המפגש איתו הפך לי את החיים. לפני כחמש עשרה שנה, בגיל מבוגר יחסית, נחשפתי לעולם שלא הכרתי. הרומן התחיל ממפגש אקראי עם "איש האמונה הבודד" של הרב סולובייצ'יק. עד אז הייתי קורא ספרות ופילוסופיה מערבית. מצאתי את עצמי צמא לעוד, מתרגש מכל אגדה, מכל סוגייה תלמודית, מכל עמדה הלכתית ומכל העמקה בעולם הקבלה והחסידות. גם אשתי, שהייתה עו"ד וחברת מועצת העיר מודיעין מטעם מר"צ ובכלל פעילה במאבקים נגד כפייה דתית, נסחפה אחר הרעיונות, שתוך זמן קצר שינו את מסלול חיינו.

אני כמובן מודע לכך שרבים רואים את היהדות כשמרנית ואולי אף מונעת התחדשות. בעיני היא מהפכנית ממש. מלאת עומק ורוחב יריעה. השמרנות אמנם קיימת בחיים היהודיים, אך מטרתה היא לשמש נקודת ייחוס ומקור של כוח המונעים היעדר ריאליזם וחדשנות שאינה מצליחה להתממש או כזו התלושה מהחיים עצמם.

שמחה

בעיני אחת הבשורות הגדולות של היהדות לחיים האנושיים. מפליא לגלות שהדיון סביב רעיון השמחה הוא אחד המעמיקים בספרות החסידות. שכן שמחה היא תולדה של תפיסת הבריאה וההתחדשות המתמדת.

ככזו, שמחה אמיתית היא לא טבעית. היא תוצאה של עבודה יומיומית מאומצת על שינוי תודעתי. היא דורשת מאיתנו להתגבר על רגשות טבעיים, פגיעה ותחושת חסך. אם פגשתם מישהו שמח – הוא כנראה עבד על האופן שבו הוא רואה את החיים ואת ההתמודדויות שלו. כך ששמחה היא לא רגש, אלא התבוננות המעוררת רגשות חיוביים.

זו הסיבה שהיהדות היא הדת היחידה בעולם שבה שמחה היא התשתית לכל המצוות. חכם יהודי לא יכול להיות חמור סבר ונעדר שמחה. גם נביא לא. על האר"י מסופר שכל הגילויים שהיו לו, באו כתוצאה מהשמחה בה היה נתון.

קורונה

מריחים את הסוף, אבל כמו במאבק של יעקב עם שרו של עשו, אסור לשחרר את הקורונה מבלי לבקש ממנה ברכה. בלי שנסכם לעצמנו מה הפקנו מהשנה הזאת וכיצד היא תרמה לשינוי והתפתחות שלנו. אין שום דבר שנברא לבטלה ולכן לא יכול להיות שנרצה לחזור בדיוק לאותה נקודה שהיינו בה קודם.

במובן האישי בתחילה המצב דרש עבודה על מידת הביטחון. ברגע אחד בוטלו כל השיעורים, השבתונים וההרצאות בארץ ובחו"ל. אבל החלופה של שיעורי הזום התגלתה כמפתיעה לטובה. הקורונה אפשרה לי ללמוד ולכתוב יותר אבל גם ללמד הרבה יותר. עם תחילת הקורונה נוסד שיעור קבוע בתורת הנפש היהודית ועוד שיעור בתניא באנגלית ואחד על הפרשה ואינספור שיעורים מזדמנים. סך הכל מפגשי הזום מאפשרים לפגוש בכל שבוע מאות אנשים, מכל רחבי העולם בקצב ובעומק שלא יכולתי לקיים קודם לכן.

פורים

ההזדמנות הגדולה של השנה. הזדמנות להניח בצד את כל העניינים, חשובים ככל שיהיו. להניח בצד טרדות, התמודדויות, פרנסה, קריירה, לימודים ואפילו את עצמך והמשפחה שלך ולהתחבר למעלה מהדעת, למעלה מחישובים לוגיים שכליים. להתחבר ללא תנאי ולגלות את עצמך ללא תנאי. החיבור הבלתי מותנה הזה שמגלה את האור הגבוה של היום הוא גם המקור לשמחה הגדולה.

יום אחרי פורים צריך לקחת את החיבור העצמי והבלתי מותנה שהתגלה, ולצקת אותו לכל ימות השנה. שנגלה מעט מאותה רוממות, יכולת התנתקות וחיבור בלתי מותנה גם בזמנים של שיגרה ואתגרים.

כשתהיה גדול?

שאלה קצת מסוכנת. מי ששואל אותה יכול למצוא את עצמו בקלות בתחושת בדידות, עצבות או חוסר מיצוי. הוא עלול לחוש שהוא לא במקומו, אינו ממצה ולא משפיע. האתגר הוא תמיד להזיז את עצמך מהמרכז ובמקום לשאול מה יהיה איתי, לשאול מה יהיה עם העניין או העניינים בהם אני עוסק.

במובן האישי המבחן הוא לא האם נצליח להגיע להיכן שאנחנו רוצים אלא עד כמה אנחנו מצליחים לגלות את הכוחות שלנו ולהגשים את התפקיד שלנו ברגע הזה. כך שאני מייחל לימים מלאים. שאהיה כמו שצריך כאן ועכשיו, ברגע הזה, וממילא שאמצה בו את מלוא הכוחות.

The post "ונהפוכו – המפגש עם ארון הספרים היהודי הפך לו את החיים" | ראיון במדור אחד על אחד – גילוי דעת appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21256/feed 0
יחסי גוף ונפש | לימודי התבוננות 50 https://hitbonenut.net/archives/21243 https://hitbonenut.net/archives/21243#respond Tue, 23 Feb 2021 06:32:12 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21243 מה תפקיד הגוף ומה תפקיד הנפש? מה מערכת היחסים ביניהם וכיצד היחסים הללו מתממשים? מתי מערכת היחסים מובילה לבריאות ומתי להעדרה? מה קורה לגוף ולנפש בזמן הלידה ולאחר המוות?

The post יחסי גוף ונפש | לימודי התבוננות 50 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post יחסי גוף ונפש | לימודי התבוננות 50 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21243/feed 0
The Opposite of Happiness is Heresy https://hitbonenut.net/archives/21241 https://hitbonenut.net/archives/21241#respond Mon, 22 Feb 2021 20:27:25 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21241 Happiness is the result of the Jewish perspective on creation.
"He who is grieved and laments
demonstrates that he is undergoing some hardship and suffering,
and lacks some goodness;
he is like a heretic…"

The post The Opposite of Happiness is Heresy appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
Happiness is the result of the Jewish perspective on creation.
"He who is grieved and laments
demonstrates that he is undergoing some hardship and suffering,
and lacks some goodness;
he is like a heretic…"

Now, when a man will contemplate in the depths of his understanding

וּכְשֶׁיִּתְבּוֹנֵן הָאָדָם בְּעוֹמֶק הֲבָנָתוֹ,

and will [moreover] picture in his mind how he comes into being ex nihilo at every single moment, so that he is affected at every moment of his existence by G-d’s wisdom,

וִיצַיֵּיר בְּדַעְתּוֹ הֲוָויָיתוֹ מֵ"אַיִן" בְּכָל רֶגַע וָרֶגַע מַמָּשׁ,

how can he entertain the thought that he is suffering,

הַאֵיךְ יַעֲלֶה עַל דַּעְתּוֹ כִּי רַע לוֹ,

or has any afflictions related to “children, life, i.e., health, and sustenance,”

אוֹ שׁוּם יִסּוּרִים מִבָּנֵי חַיֵּי וּמְזוֹנֵי,

or whatever other worldly sufferings?

he who is grieved and laments

וּמִי שֶׁמִּתְעַצֵּב וּמִתְאוֹנֵן –

demonstrates that he is undergoing some hardship and suffering,

מַרְאֶה בְּעַצְמוֹ שֶׁיֵּשׁ לוֹ מְעַט רַע וְיִסּוּרִין

and lacks some goodness;

וְחָסֵר לוֹ אֵיזֶה טוֹבָה,

he is (heaven forfend) like a heretic, who denies G‑d’s omnidemonstrates that he is undergoing some hardship and suffering,presence.

וַהֲרֵי זֶה כְּכוֹפֵר חַס וְשָׁלוֹם

The post The Opposite of Happiness is Heresy appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21241/feed 0
לפעמים צריך לקפוץ מעל השכל | מהו עניינו של פורים https://hitbonenut.net/archives/21228 https://hitbonenut.net/archives/21228#respond Sun, 21 Feb 2021 08:37:21 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21228 מעלת האדם על שאר הברואים היא בהיותו "שכלי". ובכל זאת לעתים כדי להתחבר, לפרוץ גבולות ואפילו לנצח מידות קלוקלות צריך לדעת לזנק מעליו. מה הכוונה בקפיצה למעלה מהדעת ומדוע זהו עיקר עניינו של חג הפורים.

The post לפעמים צריך לקפוץ מעל השכל | מהו עניינו של פורים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
לשכל יש תפקיד עצום בחיים האנושיים. מעלת האדם על שאר הברואים היא בהיותו "שכלי". ובכל זאת לעתים כדי להתחבר, לפרוץ גבולות ואפילו לנצח מידות קלוקלות צריך לדעת לזנק מעליו. מה הכוונה בקפיצה למעלה מהדעת ומדוע זהו עיקר עניינו של חג הפורים.

הלימוד יתקיים בזום ביום ראשון בשעה 20:00. להצטרפות ללימוד. לאחר הלימוד השיעור יעלה לאתר.

"אמר רבא מיחייב איניש לבסומי בפוריא עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי", מגילה ז, ב.

הלימוד יתבסס על:

אדמור הזקן, תורה אור צה, א, "חייב איניש לבסומי בפוריא…"

הרבי מליובאוויטש, פורים ה'תשי"ז.

The post לפעמים צריך לקפוץ מעל השכל | מהו עניינו של פורים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21228/feed 0
מהם חיים נעלים, ולמה ד"ר לפיזיקה יכול להיות אדם לא שכלי https://hitbonenut.net/archives/21225 https://hitbonenut.net/archives/21225#respond Sun, 21 Feb 2021 07:43:15 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21225 מאחר וגדר השכל הוא לחפש אחר האמת והצדק בכל דבר, האדם השכלי שואל על כל דבר למה ומדוע. מדוע צריך להיות כך ולמה כך. הוא מחפש הצדקה עניינית לכל דבר. כתוצאה מהשאלות הללו האדם השכלי הופך להיות מוכוון מטרה. המטרה שהשכל משרטט לו.

The post מהם חיים נעלים, ולמה ד"ר לפיזיקה יכול להיות אדם לא שכלי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מהי מעלת האדם על פני כל נברא אחר?

יתרון האדם הוא בכח השכל שלו.

מה טבעו של השכל?

השכל מבקש לחפש, לחקור, לנסות להבין ולגלות את האמת והצדק.

מאחר וגדר השכל הוא לחפש אחר האמת והצדק בכל דבר, האדם השכלי שואל על כל דבר למה ומדוע. מדוע צריך להיות כך ולמה כך. הוא מחפש הצדקה עניינית לכל דבר.

כתוצאה מהשאלות הללו האדם השכלי הופך להיות מוכוון מטרה. המטרה שהשכל משרטט לו.

על ידי יצירת המטרה וההכוונה אליה, השכל מרומם את האדם ממקומו.

אלא שלא כל מי שמשתמש בכוח השכל יכול להיקרא אדם שכלי. במקרים רבים האדם יכול להשתמש בכוח השכל בצורה מעוותת. למשל גנב. הוא יכול להשתמש היטב בכוח השכל, אבל מה שמניע אותו הוא לא השכל אלא מאווייו האישיים, שהם בוודאי אינם שכליים.  

כך שהגנב משתמש בכישוריו השכליים, אבל לא מנצל את טבע העלייה של תנועת השכל.

ולא רק גנב. בכל פעם שתשאלו מישהו מדוע הוא נוהג כך ותשובתו תהיה: "כי כך אני רוצה" או "כי כך הוא הטבע שלי", הוא יעיד על עצמו שהוא אינו אדם שכלי, גם אם הוא ד"ר למדעים מדוייקים או חוקר מוח מדופלם.

הסיבה לכך היא שבכל המקרים שבהם הרצונות האישיים, המאוויים והתאוות הם שיוצרים עבור האדם את המטרה המניעה אותו ולא תנועת השכל המחפשת אחר האמת, האדם מעיד על עצמו שהוא רק משתמש בשכלו למימושו האישי, האגוצנטרי. כלומר הוא משתמש בכוח השכל ולא בתנועת השכל.

לעומת זאת במצב שבו אדם מוכוון מטרה שנוצרה באמצעות תנועת השכל, השכל מסיט את המיקוד מהאדם לעניין. כובד המשקל בחיים עובר מהאינטרס לחיפוש הנעלה והצודק. ורק אז חי האדם חיים נעלים באמת מחיי כל נברא.

(וראו גם הרב יואל כהן, המועדים בחסידות, פורים)

The post מהם חיים נעלים, ולמה ד"ר לפיזיקה יכול להיות אדם לא שכלי appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21225/feed 0
שמחה בלתי מותנית https://hitbonenut.net/archives/21223 https://hitbonenut.net/archives/21223#respond Sat, 20 Feb 2021 20:01:12 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21223 כמה כבר אפשר לשמוח, טוען המן. אולי אין לנו באמת סיבה לשמוח. החיים זה לא חגיגה ויש כל כך הרבה מה לשפר ולתקן בנו ובעולם. מה טענו לו?

The post שמחה בלתי מותנית appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
עוד יסוד פסיכולוגי של המן, שהביא לנפילתו, הוא שהאושר חייב להיות מותנה.

כמה כבר אפשר לשמוח, טוען המן. אולי אין לנו באמת סיבה לשמוח. החיים זה לא חגיגה ויש כל כך הרבה מה לשפר ולתקן בנו ובעולם.

כך אומר המדרש, טען המן כנגד בני ישראל: בכל הזדמנות חוגגים ואומרים, שבת היום, יום טוב היום…ועל זה אמר לו הקדוש-ברוך-הוא: אתה מפיל עין רעה במועדיהם, הרי אני מפילך לפניהם ו… מוסיף להם עוד מועד".

התיקון של המן בנפש הוא שמותר להיות בעלי נפש שמחה, ללא תנאי ובלי קשר לנסיבות או לתוצאות מעשינו, "ועל ידי זה ממשיכים ופועלים על כל השנה כולה שמחה שלמעלה מטעם ודעת, שפורצת את כל הגדרים, עד שמגיעים למרחב עצמי…"

(הרבי מליובאוויטש, שיחת פורים ה'תשכ"ו)

The post שמחה בלתי מותנית appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21223/feed 0
זה שמישהו מתגעגע ואוהב, לא מבטיח שבעוד יום או שבוע הוא ישתלט על המפלצת שלו https://hitbonenut.net/archives/21211 https://hitbonenut.net/archives/21211#respond Thu, 18 Feb 2021 07:43:55 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21211 הסיבה לכך נעוצה במגבלות האהבה.

The post זה שמישהו מתגעגע ואוהב, לא מבטיח שבעוד יום או שבוע הוא ישתלט על המפלצת שלו appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
זה שמישהו מתגעגע באמת ומתעוררת בו אהבה והשתוקקות גדולה, לא מבטיח בכלל שבעוד יום או שבוע הוא ישתלט על המפלצת הקטנה שלו, ויתנהג כפי שהיינו מצפים מאדם אוהב.

הסיבה לכך נעוצה במגבלות האהבה. האהבה מציבה את הזרקור בעיקר על רגשות האוהב ולא על הנאהב.

נוסף על כך אהבה היא לא תמיד רגש יציב שמצליח לחדור לחיי השיגרה ולהגביל נטיות נפשיות לא רצויות כמו כעס ושתלטנות.

ובכלל, אהבה היא רק הארה מוגבלת ומצומצמת של בחינת הטוב שיש באדם.

כך שלמרות שהאהבה היא כל כך חשובה אי אפשר להשאיר אותה לבדה. היא זקוקה לסיוע מצד תנועות נפשיות נוספות, בדרך לגילוי פוטנציאל הטוב שבאדם.

תנועות כמו אחריות, מסירות והפניית הזרקור מהאוהב למושא האהבה.

The post זה שמישהו מתגעגע ואוהב, לא מבטיח שבעוד יום או שבוע הוא ישתלט על המפלצת שלו appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21211/feed 0
בבית שמח מרגישים מייד. הוא משדר משהו אחר, אור אחר, שמושך וממגנט https://hitbonenut.net/archives/21205 https://hitbonenut.net/archives/21205#respond Wed, 17 Feb 2021 08:02:20 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21205 כפי שהאדם צריך ללמוד לשמח, לעודד ולרומם את עצמו, הוא צריך להתאמץ לשמח את הסובבים אותו, ובעיקר את בני ביתו, את אשתו ואת ילדיו.

The post בבית שמח מרגישים מייד. הוא משדר משהו אחר, אור אחר, שמושך וממגנט appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
כפי שהאדם צריך ללמוד לשמח, לעודד ולרומם את עצמו, הוא צריך להתאמץ לשמח את הסובבים אותו, ובעיקר את בני ביתו, את אשתו ואת ילדיו.

בכלל, בבית שמח מרגישים מייד. שכן הוא משדר משהו אחר, אור אחר, שמושך וממגנט.

נסו לבד. כנסו למרחב הביתי המשותף קצת ביקורתיים וקצת קפדניים, אולי כבדרך כלל, ותמדדו כמה מהר בני הבית בורחים לחדריהם. מדוע הם מסתגרים בחדריהם ולא משתפים אתכם בקורותיהם? פשוט, כי מי רוצה להיות נוכח באווירה קפדנית ומי רוצה לשתף כשהוא צפוי לשיפוטיות.

עתה נסו להיכנס לסלון או למטבח שמחים, טובי לב ומפרגנים. המתינו כמה רגעים ותיווכחו. הם ירגישו בשינוי, ייצאו מחדריהם, ירחרחו קצת, יטעמו מהאווירה, יבדקו את כנותה, יישארו וישתפו.

והשמחה הממגנטת הזאת שהאדם צריך לשמח בה את בני ביתו היא לא אפשרות רעיונית לבחירה, אלא פסיקה מחייבת להלכה.

The post בבית שמח מרגישים מייד. הוא משדר משהו אחר, אור אחר, שמושך וממגנט appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21205/feed 0
להתגבר על מנגנון הריחוק | לימודי התבוננות 49 https://hitbonenut.net/archives/21189 https://hitbonenut.net/archives/21189#respond Tue, 16 Feb 2021 17:37:44 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21189 כיצד פועל מנגנון הריחוק בין בני זוג, מהן ההשפעות הרגשיות שלו, כיצד מונעים אותו, כיצד מתגברים על ריחוק לאחר שהוא כבר נוצר והאם יש נקודה שבה המרחק הוא כבר בלתי הפיך.

The post להתגבר על מנגנון הריחוק | לימודי התבוננות 49 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post להתגבר על מנגנון הריחוק | לימודי התבוננות 49 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21189/feed 0
The first rule for life – happiness https://hitbonenut.net/archives/21181 https://hitbonenut.net/archives/21181#respond Sun, 14 Feb 2021 16:37:52 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21181 What is happiness, and why is it one of the most significant and vital challenges in any person's life, regardless of their innate personality structure

The post The first rule for life – happiness appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
What is happiness, and why is it one of the most significant and vital challenges in any person's life, regardless of their innate personality structure

The post The first rule for life – happiness appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21181/feed 0
יסודות תורת האישיות ביהדות | פסיכולוגיה בפרשה | תרומה https://hitbonenut.net/archives/21176 https://hitbonenut.net/archives/21176#respond Sun, 14 Feb 2021 06:51:43 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21176 שני כרובים במשכן. ומה היו פניהם? אפי רברבי או אפי זוטרי, פנים גדולות או פנים קטנות.
שתי פנים לאדם. פנים גדולות ופנים קטנות. מה הן הפנים הללו, מה הקשר ביניהן ומה הן מלמדות אותנו על האישיות שלנו.

The post יסודות תורת האישיות ביהדות | פסיכולוגיה בפרשה | תרומה appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
שני כרובים במשכן. ומה היו פניהם? אפי רברבי או אפי זוטרי, פנים גדולות או פנים קטנות.
שתי פנים לאדם. פנים גדולות ופנים קטנות. מה הן הפנים הללו, מה הקשר ביניהן ומה הן מלמדות אותנו על האישיות שלנו.

השיעור יתקיים הערב (ראשון) בזום. להצטרפות

מקורות

  1. שמות כה

ח'   "וְעָ֥שׂוּ לִ֖י מִקְדָּ֑שׁ וְשָׁכַנְתִּ֖י בְּתוֹכָֽם׃

ט'    כְּכֹ֗ל אֲשֶׁ֤ר אֲנִי֙ מַרְאֶ֣ה אוֹתְךָ֔ אֵ֚ת תַּבְנִ֣ית הַמִּשְׁכָּ֔ן וְאֵ֖ת תַּבְנִ֣ית כָּל־כֵּלָ֑יו וְכֵ֖ן תַּעֲשֽׂוּ:

י"ח   וְעָשִׂ֛יתָ שְׁנַ֥יִם כְּרֻבִ֖ים זָהָ֑ב מִקְשָׁה֙ תַּעֲשֶׂ֣ה אֹתָ֔ם מִשְּׁנֵ֖י קְצ֥וֹת הַכַּפֹּֽרֶת׃

י"ט   וַ֠עֲשֵׂה כְּר֨וּב אֶחָ֤ד מִקָּצָה֙ מִזֶּ֔ה וּכְרוּב־אֶחָ֥ד מִקָּצָ֖ה מִזֶּ֑ה מִן־הַכַּפֹּ֛רֶת תַּעֲשׂ֥וּ אֶת־הַכְּרֻבִ֖ים עַל־שְׁנֵ֥י קְצוֹתָֽיו׃”

2. יחזקאל י׳

י"ד   "וְאַרְבָּעָ֥ה פָנִ֖ים לְאֶחָ֑ד פְּנֵ֨י הָאֶחָ֜ד פְּנֵ֣י הַכְּר֗וּב וּפְנֵ֤י הַשֵּׁנִי֙ פְּנֵ֣י אָדָ֔ם וְהַשְּׁלִישִׁי֙ פְּנֵ֣י אַרְיֵ֔ה וְהָרְבִיעִ֖י פְּנֵי־נָֽשֶׁר׃"

3. סוכה (ה', ב)

"אלא מעתה דכתיב (יחזקאל י, יד) פני האחד פני הכרוב ופני השני פני אדם היינו כרוב היינו אדם אפי רברבי ואפי זוטרא."

4. יומא (נ"ד א: יא)
“אמר רַב קְטִינָא, בְּשָׁעָה שֶׁהָיוּ יִשְׂרָאֵל עוֹלִין לָרֶגֶל – מְגַלְלִין לָהֶם אֶת הַפָּרֹכֶת, וּמַרְאִין לָהֶם אֶת הַכְּרוּבִים שֶׁהָיוּ מְעוּרִין זֶה בָזֶה, וְהָיוּ אוֹמְרִים לָהֶם, רְאוּ חִבַּתְכֶם לִפְנֵי הַמָּקוֹם, כְּחִבַּת זָכָר עִם נְקֵבָה”

5. רש”י (על יומא נ"ד א:י"א)
“הכרובים – מדובקין זה בזה, ואחוזין ומחבקין זה את זה, כזכר החובק את הנקבה”.

6. המגיד ממעזריטש (אור תורה, נשא, קל)
"כתיב אשר לא ישא פנים וכתיב ישא ה' פניו אליך, אמר הקדוש ברוך הוא האיך לא אשא פנים לישראל שכתבתי בתורתי ואכלת ושבעת וברכת והם מדקדקים [על עצמם] עד כזית ועד כביצה.

 י"ל על פי מ"ש רז"ל צורת יעקב אבינו עליו השלום חקוקה בכסא הכבוד.

והנה לכאורה נראה לי פי' נושא פנים לישראל, ר"ל שהוא נוש"א פנים של ישראל ומגביה פניהם, שהם נשמותיהם, תמיד כמו שהם חקוקים לפניו. כמו האב שיש לו בן חביב ואהוב מאוד, ומחמת אהבה עזה שיש לו על הבן הוא תמיד מסתכל בצורת הבן, ואף אם אין הבן לפניו הוא מצייר ומחוקק צורת הבן ומסתכל בצורתו כאלו הוא לפניו.

וזהו מ"ש רז"ל על הים נדמה להם כבחור ועל הר סיני נדמה להם כזקן. ולכאורה קשה, הלא כתיב כי לא ראיתם כל תמונה וגו'. ועל פי הנזכר יובן. על הים שעדיין לא הכירו כבודו ית', ועדיין היו במדת הקטנות, היה נדמה להם, פי' היה מדמה [נ"א נדמה] צורתם בפניו ית' כאלו היה בחור, שהוא מדת הנערות והקטנות. אף על פי כן היה נושא פניהם וחוקק צורתם בפניו מגודל אהבה כנזכר, כמאמר הכתוב כי נער ישראל ואוהבהו, ר"ל אף על פי שהם בבחינת נערות. גם נאמר ממצרים קראתי לבני.

וכשבאו להר סיני לקבל את התורה כבר נזדככו ונתחכמו עד שראוים לקבל את התורה, ואז יצאו ממדת קטנות למדת גדלות, ונדמ"ה להם, פי' את צורתם בפניו, כזקן יושב בישיבה, שהוא חכם בכל מיני חכמה וגדול בכל מיני גדלות.

(וזהו [אפשר] מה שרמזו רז"ל היינו פני כרוב היינו פני אדם, ומשני [לא צריכא אלא ל-] אפי רברבי ואפי זוטרי, ולזה רמזו הכרובים לאפי זוטרי כאשר הם בקטנות ואפי רברבי כאשר הם בגדלות.)”

7. אדמו"ר הזקן (תורה אור, תרומה, עט, ג)

"והענין דהנה בכרובים שהיו בבהמ"ק כתיב ופניהם איש אל אחיו. והנה כתיב ועשית שנים כרובים כו' כרוב א' מקצה מזה כו'. וענין הכרובים יובן ע"פ מ"ש רז"ל (חגיגה י"ג ב) היינו פני כרוב היינו פני אדם אפי רברבי ואפי זוטרי.

דהנה כתיב ועל דמות הכסא דמו' כמראה אדם וצ"ל שהרי אין לו דמות הגוף.

אך הענין שהתורה נק' אדם כמ"ש זאת התורה אדם וכתיב וזאת תורת האדם. והפי' הוא כי הנה ארז"ל כל התורה כולה שמותיו של הקב"ה ובזהר נק' הע"ס רזא דשמא קדישא.

והענין שהוא עד"מ כמו שם האדם שנק' אברהם או יעקב עד"מ הרי אין זה נוגע למהותו ועצמותו שעצמותו ומהותו של האדם הוא השכל ומדות שלו שהן שייכים בו גם כשהוא בפ"ע משא"כ שמו אינו צריך לו כשהוא לעצמו ואינו אלא בחי' חיצוניות שלו שעי"ז פונה לקוראו בשמו.

כך לגבי א"ס ב"ה אפי' הח"ע ואצ"ל המדות עליונות אינן ערך כלל למהותו ועצמותו ית' שמהו"ע ית' מרומם ומתנשא מגדר בחי' חכמה והתהוות ע"ס נק' רזא דשמא קדישא שהוא רק בחי' הארה בעלמא שאינו נוגע להעצמות.

והנה כתיב הוי"ה בחכ' היינו שגילוי הארה זו שהוא בחי' שם הוי' כמ"ש אני הוי"ה הוא שמי הוא בבחי' חכמה וע"י החכמה נמשך אא"ס ב"ה בכל הט"ס וכמ"ש הטעם בתני' (פל"ה בהג"ה) ולכן נק' החכ' אדם ונק' אדם הראשון ובזהר נק' אדם קדמאה

כי ראשית חכמה כתי' (וכמש"ל פ' יתרו בד"ה להבין ענין האבות) כי הוא כמו עד"מ בהתפשטו' והמשכת אור וחיות מהנשמה בגוף שגילוי כללות החיות הנמשך מהנשמה מאיר ומתלבש במוחין שבראש וע"י המוחין נמשך אח"כ הארה לכל אבר כפי מזגו ותכונתו השייך לו וכמבואר בתני' (פנ"א) נמצא המוחין הם כללות החיות של האדם כך הוא עד"מ למעלה שגילוי כללות האור מא"ס ב"ה נמשך ומתלבש בחכמה וע"י החכמה נמשך ומתלבש האור בכל הט"ס…

והנה בחי' אדם זה נק' אדם הגדול ואפי רברבי כי חכ' עלאה הוא בחי' א"ס וכמ"ש ולתבונתו אין חקר שהוא היודע והוא הדעה כו'…

אך זהו התורה כמו שהיא למעלה וכדי להיות המשכה מבחי' ח"ע להתלבש בתורה דבריאה (שהיא התורה שלפנינו כי תלמוד בבריאה כו') צ"ל ע"י צמצום.

וזהו שארז"ל צמצם שכינתו בין בדי ארון. כי מפני שמשם הקול מדבר למשה הוא ע"י שצמצם כו' ובחי' זו נק' כרוב אפי זוטרי בחי' אדם הקטן כמשל הקטן שהגילוי במוחין שלו מצומצם יותר מבאדם הגדול.

וזהו כרוב א' מקצה מזה שהוא המשכה מלמעלה למטה (וכמ"ש מקצה השמים מוצאו כו')…

להיות מקור ושרש להמשכת האור בבי"ע.

וכרוב א' מקצה מזה הוא כדי להיות ירידה זו הוא ע"י אתעדל"ת בק"ש למסור נפשו בא' ואהבת.

והיינו ע"י שמע ישראל להתבונן איך הוי' אחד אני הוי' לא שניתי רק שאמר והי' העולם כי הוא צוה ונבראו כו' וכולא קמי' כלא חשיב. ולכן ע"י התבוננות זו יבא למס"נ להיות ועמך לא חפצתי. ולכן נק' כנס"י כלה לשון כלות הנפש ממטה למעלה.

וזהו בחי' הכרוב מקצה מזה לעלות מבי"ע ליכלל באוא"ס לאסתכלא ביקרא דמלכא. וזהו עינינו נשואות אל ה' (ונק' שמור לנוק' עמש"ל בד"ה זכור את יום כו'). ועי"ז כמים הפנים נמשך מלמעלה ג"כ עיני ה' אלקיך בה כו'.

וזהו ועשית שנים כרבים מן הכפרת תעשו את הכרבים הוא בחינת סוכ"ע שמקיף לשניהם בשווה…

והנה כתיב והיו הכרבים פרשי כנפים למעלה כו' ואית' בזהר פ' אחרי (דנ"ט ע"א) ובויחי (דרכ"ח סע"ב) תלת זימנין ביומא כו' אינון מגרמייהו סלקין גדפייהו כו'. ופי' הרמ"ז שם דהיינו בשעת ג' תפלות שבכל יום דהיינו שבכל עת התפלה מג' תפלות הנ"ל הם עולים מבי"ע למעלה באצי' וזהו סלקין גדפייהו שהוא ע"י התעוררות האהבה ויראה שבישראל שאהוי"ר נק' גדפין ופרחא לעילא (ועמ"ש הרמ"ז פ' אחרי שם מענין בכנפיהם ועיין בזהר פ' בלק (דר"ד ע"ב) נהורא קדמאה כו' כנפים עלאין ונהורא קדמאה הוא רב חסד. ובעבודת ה' היא האהבה רבה שלמעלה מהשכל…

ואז נקראים אדם הגדול ואפי רברבי כיון שעולי' לאצי' אשר איהו וחיוהי וגרמוהי חד בהון ולכן תפלה הוא ל' חבור כמו נפתולי נפתלתי.

ובלשון המשנה התופל כלי חרס שמתחברים במקורם שבעולם האצי'.

וכן בעבודת ה' היא התקשרות ודבקות הנפש בשרשה

ולכן יש להכרובים כנפים לעופף למעלה לאצי' כו' ועי"ז פניהם איש אל אחיו ששם הם מיוחדים פב"פ

ולכן נק' אחים וזהו למען אחי ורעי אדברה נא שלום. שלום היינו חבור והתקשרות ב' הכרובים כו'

והנה נקראים אחים כו' דהיינו שכנס"י מקבלת מוחין מחו"ב עלאין שהם בחי' אדם הגדול כנ"ל שלא ע"י התלבשות בבחינת כרוב וזעיר אנפין כו'…

וזהו שנק' התורה חלב כמ"ש לכו שברו כו' יין וחלב. כמו שעד"מ הולד בלידתו הוא בתכלית הקטנות וע"י יניקתו חלב האם מתגדלים אבריו וגם נשלמו בו מוחין דיניקה.

עריכה: אבישי הארויאן הגוני

The post יסודות תורת האישיות ביהדות | פסיכולוגיה בפרשה | תרומה appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21176/feed 0
I am godly | Learning Tanya 8 | chapter 2 https://hitbonenut.net/archives/21157 https://hitbonenut.net/archives/21157#respond Wed, 10 Feb 2021 17:09:54 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21157 Man is whole and worthy by his very existence. Moreover, every person has a part of the Creator in him.

The post I am godly | Learning Tanya 8 | chapter 2 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
Man is whole and worthy by his very existence. Moreover, every person has a part of the Creator in him.

The post I am godly | Learning Tanya 8 | chapter 2 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21157/feed 0
מכירים אנשים שכל הזמן מתלוננים, לא שבעי רצון ומלאי טענות תמיד? https://hitbonenut.net/archives/21152 https://hitbonenut.net/archives/21152#respond Wed, 10 Feb 2021 07:27:03 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21152 למה הם משוכנעים שאסור להיות שבעי רצון ועד כמה גישה זו שגויה ומונעת השגת הישגים

The post מכירים אנשים שכל הזמן מתלוננים, לא שבעי רצון ומלאי טענות תמיד? appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
יש אנשים שמונח אצלם שאסור להראות פנים שוחקות. לשיטתם צריך להימנע מגילוי שביעות רצון מהאופן שהבורא מנהיג את העולם בכלל ובפרט מהאופן שחייהם הפרטיים מתנהלים.

הם משוכנעים שצריך לעמוד בטענות תמידיות, להצביע תדיר על הקשיים ולהציג תנועה של מרירות וחוסר סיפוק על כל צעד וענין. שכן כך צריך להיות – לעולם לא מסופקים.

ולמה כך הם משוכנעים? בדרך כלל קו המחשבה העומד בייסוד התנועה הזאת הוא שאם הם יציגו שביעות רצון, הדבר עלול להתפרש כאילו הם מסתפקים במה שיש להם. לעומת זאת אם יציגו חוסר שביעות רצון, יהיה ברור שהם מצפים שהמצב יהיה טוב יותר.

לעתים הם בכלל רוצים להניע את הסובבים אותם על ידי חוסר שביעות רצון. כאילו החמיצות שלהם תגרום לאחרים לנוע כרצונם. מזווית נוספת, הם לפעמים חוששים שמצבם הטוב ייפסק או יילקח מהם אם לא יביעו חוסר שביעות רצון.

מובן שהתנועה הזאת הפוכה לגישה הרצויה.

גישה על פיה על כל נשימה ונשימה צריך להלל, לשבח ולשמוח, כך שכל הנשמה תהלל י-ה.

ועוד, דווקא חיזוק הביטחון, תוספת השמחה, גירוש המרה השחורה והעצבות מוסיפים מרץ וחיות, מניעים טוב יותר לפעולה, משפרים את המצב וממילא מסייעים בשיפור הפרנסה והיחסים.

(וראו אגרות קודש חי"א, ג'תשו)

The post מכירים אנשים שכל הזמן מתלוננים, לא שבעי רצון ומלאי טענות תמיד? appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21152/feed 0
הזדמנויות והתמודדות מנטלית בימי קורונה ובזמנים של קושי | לימודי התבוננות 48 https://hitbonenut.net/archives/21124 https://hitbonenut.net/archives/21124#respond Tue, 09 Feb 2021 12:15:14 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21124 ילדים בבית, זוגיות לוחצת, חרדה מהמצב הכלכלי, ביטול תוכניות, בידוד, אחרי ובתוך המחלה, החשש מלהדביק אחרים – עושים סיכום וסדר בעצות להתמודדות ומחפשים הזדמנויות לצמיחה בימי הקורונה.

The post הזדמנויות והתמודדות מנטלית בימי קורונה ובזמנים של קושי | לימודי התבוננות 48 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post הזדמנויות והתמודדות מנטלית בימי קורונה ובזמנים של קושי | לימודי התבוננות 48 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21124/feed 0
להכין כלי לשפע | פסיכולוגיה בפרשה | משפטים https://hitbonenut.net/archives/21105 https://hitbonenut.net/archives/21105#respond Sun, 07 Feb 2021 07:17:40 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21105 השפע, הרוחני, הגשמי והפיזי מחכה לנו. לעתים הוא כבר כאן, רק שהוא כגשם הנוחת על שְׂדֵה בּוּר. בלי כלי, בלי מאמץ מודע מצדנו, לא נדע לעורר את הברכה ולקלוט את השפע כראוי. מהו אותו כלי שאנו נדרשים להכין?

The post להכין כלי לשפע | פסיכולוגיה בפרשה | משפטים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
השפע, הרוחני, הגשמי והפיזי מחכה לנו. לעתים הוא כבר כאן, רק שהוא כגשם הנוחת על שְׂדֵה בּוּר. בלי כלי, בלי מאמץ מודע מצדנו, לא נדע לעורר את הברכה ולקלוט את השפע כראוי. מהו אותו כלי שאנו נדרשים להכין?

השיעור יתקיים בזום, ביום ראשון, בשעה 20:00. מוזמנים להצטרף לקבוצת הוואטספ או לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על אודות השיעור.

השיעור מתבסס על שני מאמרים:

וַעֲבַדְתֶּ֗ם אֵ֚ת ה' אֱ-לֹֽהֵיכֶ֔ם וּבֵרַ֥ךְ אֶֽת־לַחְמְךָ֖ וְאֶת־מֵימֶ֑יךָ וַהֲסִרֹתִ֥י מַחֲלָ֖ה מִקִּרְבֶּֽךָ׃
לֹ֥א תִהְיֶ֛ה מְשַׁכֵּלָ֥ה וַעֲקָרָ֖ה בְּאַרְצֶ֑ךָ אֶת־מִסְפַּ֥ר יָמֶ֖יךָ אֲמַלֵּֽא׃
שמות כג, כה-כו

The post להכין כלי לשפע | פסיכולוגיה בפרשה | משפטים appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21105/feed 0
הצלחה בזמן – כיצד לנצל את הזמן בצורה מקסימלית https://hitbonenut.net/archives/21095 https://hitbonenut.net/archives/21095#respond Sun, 07 Feb 2021 05:57:58 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21095 כמובן שהאדם אינו יכול להאריך את הימים או את הלילות. הזמן קבוע וכך גם חלק מהמשימות שלנו בתוכו. אבל כן אפשר לנצל את הזמן טוב יותר. כיצד?

The post הצלחה בזמן – כיצד לנצל את הזמן בצורה מקסימלית appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
יש מושג שנקרא הצלחה בזמן שקשור בניצול הזמן בצורה מקסימלית.

כמובן שהאדם אינו יכול להאריך את הימים או את הלילות. הזמן קבוע וכך גם חלק מהמשימות שלנו בתוכו. אבל כן אפשר לנצל את הזמן טוב יותר. כיצד?

הדרך לכך היא שכשהאדם עוסק בעניין אחד, אזי באותו הרגע כל שאר העניינים שעשה קודם לכן או אלו שהוא יצטרך לעשות לאחר מכן, אם הם אינם נוגעים לענין שהוא עוסק בו עתה, גם אם זה עניין קטן, הרי זה כאילו הם אינם קיימים בעולם. היחס אליהם צריך להיות כאילו הם לא נבראו כלל. ומשלא נבראו הם אינם גונבים את תשומת לבו ואינם מטרידים אותו כלל.

ומכיוון שברגע קטן זה אין לו מחשבות מבלבלות וטרדות מעניינים אחרים, לא מהעבר ולא מהעתיד, אזי מתאפשר לו לנצל רגע זה במילואו.

בדרך זו האדם יכול לא רק להספיק יותר דברים אלא גם להיות פחות מוטרד מעניינים עתידיים.
וזה נקרא הצלחה בזמן.

בכמה מובנים הצלחה בזמן היא לא רק מתכון לניצול הזמן אלא גם למנוחת נפש ולהתגברות על חששות וחרדות מפני העתיד או העבר.

(וראו הרבי מליובאוויטש, כ"ף שבט, ה'תש"ל)

The post הצלחה בזמן – כיצד לנצל את הזמן בצורה מקסימלית appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21095/feed 0
מיילדי הרעיונות – סדרת הרצאות בנושא חדשנות ויצירתיות יהודית (בית אורי) https://hitbonenut.net/archives/21092 https://hitbonenut.net/archives/21092#respond Fri, 05 Feb 2021 12:49:21 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21092 כיצד אנחנו יכולים להשתמש בדרכי החשיבה, הדיון והניתוח שאנו מכירים מהמקורות היהודיים, ואיך ניתן באמצעותם לפתור בעיות, לקדם חדשנות ולהציע רעיונות חדשים בעולם התעסוקה

The post מיילדי הרעיונות – סדרת הרצאות בנושא חדשנות ויצירתיות יהודית (בית אורי) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
מצטט כאן את הפוסט של צביקה בר לב. מוזמנים להצטרף!

לפני כמה וכמה שבועות, התחלתי לקרוא סדרת כתבות מרתקת במקור ראשון, שכתב חברי לנשק ד"ר שמוליק פאוסט (במ"ס "אגדתא" הנפלא, סגן עורך מוסף "שבת" במקור ראשון), על "מיילדי הרעיונות", או איך אנחנו יכולים וגם משתמשים היום בדרכי החשיבה, הדיון והניתוח שאנו מכירים ממקורותינו היהודיים השונים, בכל מקום בחיינו, ואיך זה פותר בעיות, מייצר חדשנות ורעיונות חדשים, ויצירה קולקטיבית של צוותים גדולים, במתודולוגיה יהודית, שבהחלט שונה ומייצרת ערך מוסף לעומת דפוסי החשיבה המערביים. התלהבתי מסדרת הכתבות, וחשבתי שיש בזה חומר גם לסדרת הרצאות שאפילו תרחיב את היריעה. פניתי לשמוליק, ויחד איתו ומרואייניו בסדרה, יצרנו סדרה בת 6 הרצאות, שתתחיל החל מיום רביעי שבוע הבא במסגרת הקתדרה של פורום קפה שפירא. הכל בזום, לנוחותכם מהבית וכפי שנדרש ממצב הקורונה. קישור להרשמה אשים בתגובות. אל תחמיצו!

לינק להצטרפות

The post מיילדי הרעיונות – סדרת הרצאות בנושא חדשנות ויצירתיות יהודית (בית אורי) appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21092/feed 0
חידוד כלים מעשיים – שיעור המשך | לימודי התבוננות 47 https://hitbonenut.net/archives/21089 https://hitbonenut.net/archives/21089#respond Thu, 04 Feb 2021 21:50:40 +0000 https://hitbonenut.net/?p=21089 מטרת השיעור היא להמשיך ולהציג, לסכם ולחדד את הכלים המעשיים לשינוי רגשי. שיעור מתקדם למנויים

The post חידוד כלים מעשיים – שיעור המשך | לימודי התבוננות 47 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
The post חידוד כלים מעשיים – שיעור המשך | לימודי התבוננות 47 appeared first on התבוננות - ד"ר יחיאל הררי.

]]>
https://hitbonenut.net/archives/21089/feed 0