אומנות ההגבהה – סדנת הורות וחינוך

⇐ מטרות הסדנה:

  • לעזור לילדינו לגלות את כוחותיהם הפנימיים, לחזק את האמון שלהם בעצמם ולממש פוטנציאל אישי.
  • ללמד את ילדינו כיצד להתמודד עם רגשות לא רצויים, ובהם כעסים, פחדים, עצלות, עצבות, חוסר הערכה עצמית ואטימות.
  • להכיר את החסמים המפריעים לנו לשפר את תפקודינו כהורים ולהסירם.
  • ליצור בהירות לגבי דרכי ההשפעה שלנו על ילדים וכיצד אנחנו יכולים להגיע ללבם.
  • להרחיב את ההכרות עם מבנה הנפש של הילדים ושלנו.
  • להכיר ולהימנע מטעויות שלנו כהורים שאינן מועילות ואף עשויות לפגוע בנפש הילדים.

⇐ על הסדנה

עד כמה האושר של ילדינו תלוי בנו? כיצד אפשר לעזור לילדים לממש את הפוטנציאל שלהם ולגלות את כוחותיהם הפנימיים?

הסדנה אומנות ההגבהה מציגה עקרונות חינוכיים, תובנות, עצות, טכניקות וכלים מעשיים, המתגבשים לכדי שיטה חינוכית שלמה וסדורה שנועדה לעזור לילדים לצלוח משברים ולנצח קרבות פנימיים, לחזק את האמון שלהם בעצמם ולגלות כוחות חבויים.

שיטה שהיא רלוונטית לכל גיל, יישומית בכל מצב ומציעה בהירות רבה בהליך החינוכי. הסדנה מסייעת להורים ומחנכים להגביה את המציאות הרגשית של הילדים, כך שיידעו לעורר רגשות חיוביים המניעים לעשייה וצמיחה ולהתמודד עם רגשות לא רצויים, ובהם כעסים, חרדות, עצבות, חוסר הערכה עצמית, עצלות, אדישות ואטימות.

השיטה מיוסדת על אדני ההגות היהודית, ובעיקר על משנתם החינוכית של הרבי מלובביץ' וחמיו הרבי הריי"צ, על תורת בעל התניא, הרבי הרש"ב, האדמו"ר מפיאסצנה, הבעל־שם־טוב והרמב"ם. 

הסדנה, הייחודית בהעמקתה בהבנת נפש הילדים, מלווה את הספר "אומנות ההגבהה" (ידיעות ספרים) ועוזרת לתרגל ולהטמיע את השיטה, העקרונות, הטכניקות והכלים המובאים בו.

(אתם מוזמנים לקרוא את פתח הדבר -להיות הורים טובים יותר)

אומנות ההגבהה היא סדנה אינטרנטית המאפשרת להטמיע את התכנים בתוך חיי המשפחה היומיומיים ולבנות תוכנית חינוכית אינדיבידואלית. הסדנה מאפשרת צפייה והאזנה בזמנכם החופשי, חזרה על התוכן, סיכומים ותרגולים, הפנמה של התכנים ועוד.


⇐ מה כוללת הסדנה אונליין?

הסדנה אונליין:

⊗ שמונה מפגשים מצולמים בוידאו המסכמים את עקרונות ההגבהה. 

⊗  אחד עשר שיעורים (מחולקים למקטעים) המעבירים את עקרונות ההגבהה, התובנות, הטכניקות, העצות והכלים בצורה סדורה, מקיפה ומעמיקה.

השיחות משובצות דוגמאות יומיומיות נפוצות ביחסים בין הורים וילדים המעלות מצבים אמיתיים ודרכי התמודדות עמן.

לשיחות מצורפות הנחיות כתובות ומצולמות לתרגול, מצגות, מקורות ותקצירים של התכנים, העצות, הכלים והמסרים שהועברו.


לפניכם סדר המפגשים בסדנה המצולמת בשילוב עם הסדנה המוקלטת:

מפגש 1: מהי מטרת החינוך

מהו העיקרון המנחה בחינוך שצריך לעמוד ביסוד כל פעולה של הורים ומחנכים? מטרת החינוך היא לגלות את מלוא הפוטנציאל והכוחות של הילדים.

מפגש 2: אילו כוחות עלינו לעזור לילדים לגלות?

מהו הפוטנציאל של הילדים שצריך לעזור להם לגלות? אילו כוחות בנפש יש לבטא כחלק מתהליך החינוך?

הכוח הראשון בנפש שעלינו לעזור לילדים לגלות הוא רגשות ומידות מתוקנים, וללמד אותם לדחות רגשות לא מתוקנים.

מפגש 2א: חכמת הלב – מהו תפקיד ההורים? (הסדנה המוקלטת)

על פי תורת הנפש, בתוך תהליך ההתמודדות של האדם עם הרגשות הלא-רצויים שלו עצמו, מקופלים גם יסודות ההורות והחינוך. במילים אחרות, הדרך של האדם לתיקון המידות והתמודדות עם רגשות לא-רצויים חושפת גם את היחסים הראויים בין הורים לילדים. בתיאור המנגנון הנפשי המאפשר לשנות מידות לא רצויות, יש תיאור של התפקיד החשוב והמשמעותי של הורים.

מפגש 2ב: טעויות חינוכיות שכדאי להימנע מהן (הסדנה המוקלטת)

מה כמעט לעולם לא יגביה את הילד, ולרוב יפעל את הפעולה ההפוכה? ישנן טעויות שאנו מבצעים מתוך בחירה, אינטואיציה, חוסר מחשבה או בהעדר שליטה עצמית, ועל פי תורת הנפש יש להימנע מהן כמעט בכל המצבים. תגובות והתנהגויות מוטעות אלה יש בהן כדי לפגוע בילדים ולא לקדם את המטרה שאליה אנו שואפים כהורים. במקום לגלות את הפנימיות של הילדים הן מסתירות אותה, ואת הילדים הן דוחקות לעוד קרעים ותסביכים פנימיים.

מפגש 3: לחזק את הנקודה הבלתי מותנית

איך נמנע מילדים לשקר? להתפרץ? מה יעורר בהם רגשות רצויים? ישנם שני מסלולים שעוזרים לילדים לגלות רגשות נכונים ומתוקנים ולדחות רגשות לא רצויים. שני המסלולים הללו אינם סותרים זה את זה אלא משלימים האחד את השני. המסלול הראשון הוא לעזור לילד לקבל את עצמו באופן בלתי מותנה.

מפגש 4: להזיז מהמרכז כתנאי לבריאות רגשית

הילד מתקשה להיפטר מהאגוצנטריות? להסתדר עם הסביבה? הישות יכולה להתבטא לא רק בגאווה אלא גם במרמור, עצבות, כעס וכו'.

מפגש 5: תפקיד השכל וגיבוש השקפה נכונה על המציאות

כיצד עוזרים לילדים לחוש ביטחון בעולם? המשקפיים שהם בוחרים להרכיב מעצבים את איכות החיים של הילדים. אילו משקפיים אנו יכולים לעזור להם להרכיב ומה תפקיד ההתבוננות והשכל בהליך הזה.

מפגש 6: לעזור לילדים לגלות רצון, משמעות ושליחות

כיצד גורמים לילדים להתמלא חיות ולעורר את כוח הרצון? כיצד עוזרים להם להימנע מאיבוד כוחות וליצור הרמוניה פנימית של כוחות הנפש?

מפגש 7: הגדרת המחשבות

כיצד עוזרים לילדים להתמודד עם פחדים וטרדות? אחת מעבודות הנפש העיקריות שילדים צריכים ללמוד היא לסדר ולגדור את מחשבותיהם.

מפגש 8: לעורר תנועה, פעילות והתעוררות

איך גורמים לילדים להימנע מקרירות, ריקנות, שעמום, צורך לרצות ורצון לשאת חן?

מפגש 8א: מבט מקיף ומבט פנימי, זיהוי ואבחון (הסדנה המוקלטת)

מהן מעלותיו הפוטנציאליות של הילד שכדאי לחזק, ומהן המידות המאתגרות אותו ומחייבות התמודדות? כיצד מזהים מהו מצבו הנוכחי של הילד, והאם הוא מגלה את הפוטנציאל שלו או לא? אילו מידות טובות ולא-טובות הוא רכש והטמיע באישיותו?

הצבת גבולות בחינוך (תוספת)

כיצד מציבים גבולות; מה התפקיד של הגבול; מתי הגבול יוצר נזק ומתי הוא מעורר את הנפש להתגלות בצורה נכונה; מה יגרום לילד להציב גבול פנימי.

בהירות בחינוך – מתי אני מגביה ומתי מונע את גילוי הכוחות (תוספת)

מה התפקיד שלנו כהורים? איך אדע שאני עוזר לילדים לגלות את הכוחות שלהם? מתי אני מנמיך אותם? מה עושים עם ילדים שמתקשים עם ניהול זמנים? ועוד

כיצד להגיע ללב הילד (שיעור פתוח)

כיצד מגיעים ללב הילד כשהוא מרוחק או מסוגר? כיצד אפשר להתגבר על חוסר אמון, עוינות, ניכור או סתם ריחוק ביחסי הורים-ילדים? השיחה מתאימה להורים לילדים בכל גיל.


 ⇐ הצטרפו אלינו לאומנות ההגבהה-סדנת הורים שתשנה לכם את החיים! 

כיצד מצטרפים?

א. מבצע מיוחד! תוכלו להיכנס לכל התוכניות והשיעורים באתר, כולל תוכנית החילוץ, על ידי רכישת מנוי שנתי להתבוננות ומייד להתחיל בתוכנית.

ב. ניתן לרכוש את התוכנית בלבד, במחיר מיוחד.

להרשמה

* להזמנת הרצאות וסדנאות פרונטליות למוסדות חינוך יש ליצור קשר.


⇐ שאלות ותשובות נפוצות 

ניסינו לענות על מרבית השאלות שנתקלנו בהן עד כה. אם לא תמצאו תשובה לשאלה שלכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות טופס צור קשר.

להורים לילדים באיזה גילאים מתאימה הסדנה?

הסדנה מתאימה להורים לילדים בכל גיל. שכן חינוך הוא משימה ללא גבולות, שזמנה כל חיי האדם. עבודת החינוך צריכה להתחיל בשלב המוקדם ביותר האפשרי והיא נמשכת כל החיים.
הקשר בין ילדים להורים משפיע על כל תחומי החיים של הילדים וההורים. ריפוי הקשר הזה חשוב עבור ההורים אבל בעיקר עבור הילדים. הוא בעל ערך עבורם גם לאחר שהם עצמם התבגרו ואפילו לאחר שהוריהם כבר הסתלקו מן העולם.

מאחר והשפעת החינוך והקשר בין הורים לילדים אינה נפסקת לעולם, המטרה הכללית היא שהעקרונות החינוכיים ישמשו בכל גיל. לעולם לא מאוחר כדי להטמיע עקרונות חינוכיים ביחסים בין הורים וילדים. יחד עם זאת המלצתם של גדולי המחשבה היהודית היא שאלה יוטמעו בחיים המשפחתיים השוטפים כבר בגיל החינוך הצעיר ביותר.

כיצד סדנה אחת יכולה להיות מותאמת להורות וחינוך בכל גיל?

חשוב להדגיש שאין מעשה חינוכי אחד המתאים לכל הילדים בכל הזמנים. הציפייה לספר הדרכה שילמד הורים כיצד להתמודד בכל סיטואציה היא שגויה. חינוך איננו אילוף. המעשה החינוכי הוא תהליך מורכב, אינדיבידואלי ומשתנה בהתאם לנסיבות, לאווירה בבית, לעבודה של הורים על עצמם, לנפש הילדים, כישוריהם, דעותיהם וכדומה. אין תגובה אחת נכונה למצבים ובעיות חינוכיות שהגדרנו כדומים. ואפילו כאשר מתעוררת בעיה חינוכית זהה, המתרחשת באותן הנסיבות ושותפים לה כמה ילדים, ייתכן שאין מקום להשתמש באותם כלים חינוכיים בהתייחס לכל אחד מהילדים.

יחד עם זאת אמנם המעשה החינוכי משתנה מילד לילד, אבל בהחלט ניתן ללמוד את עקרונות ההורות והחינוך, הנשענים על מבנה הנפש של הילד. מתוך העקרונות והעצות הללו יכול כל הורה, באמצעות מערכת האימון והליווי שבסדנה, להסיק את המעשה החינוכי המתאים לסיטואציה ולמקרה המסוים.

האם הסדנה מתאימה לאנשי חינוך?

בהחלט. הסדנה מיועדת להורים, אנשי חינוך ולכל אדם המתעניין בפיתוח מודעות לעבודה פנימית-רגשית. בהקשר זה חכמים מדגישים כי כל המלמד את בן חברו תורה כאילו ילדו.

חשוב להדגיש כי הסדנה אינה מיועדת ואינה מחליפה טיפול נפשי מקצועי במקרים שיש צורך בכך.

כיצד מקבלים את השיעורים?

כל השיעורים זמינים עבורכם להאזנה ותרגול בזמנכם החופשי בלינק הזה. הכניסה היא באמצעות פרטי מנוי (שם משתמש וסיסמה) שתזינו עם ההרשמה. תוכלו לערוך את פרטי המנוי בכל עת. בדף השיעור מופיעים כל התכנים הכתובים והמוקלטים.
פרטי המנוי הם אישיים ואין להעבירם.

כיצד מוגשת הסדנה הסדנה אונליין?

הסדנה המוקלטת מוגשת בפודקאסטים. הפרקים המצולמים מוגשים בוידאו.

במידה ונפתחת סדנה פרונטלית, האם ניתן להגיע אליה בלבד, מבלי לרכוש את הסדנה אונליין?

כן אפשר. הסדנה הפרונטלית עושה פלאים ומשנה דרכי חשיבה והזמן בה עובר במהירות. יחד עם זאת הסדנה האינטרנטית מאוד מושקעת ומומלצת. היא מסדרת את התכנים באופן שיטתי וסדור ומאפשרת להטמיע אותם לאורך זמן. מצורפת אליה סדנה מצולמת. כדאי לזכור כי אחד החסמים הגדולים שלנו כהורים הוא לא רק הידיעה והבהירות לגבי התגובות והפעולות שלנו, אלא היישום שלהם בפועל. האזנה לסדנה אונליין ויישום התרגילים עוזרים להטמיע את התכנים ולהצליח לעמוד בהם ברגעי מבחן חינוכיים.

אתם מוזמנים לשתף ולהזמין חברים ובני משפחה!


***
מהתקשורת ותגובות:

תגובה אחת

Back to top button
דילוג לתוכן