מעגל השנה

תזכורת: מזל טוב! שביעי של פסח הוא גם יום לידת הנשמות. מה זה אומר?

אתם בטח זוכרים להגיד יום הולדת שמח, וזוכרים שמחר בערב, שביעי של פסח, הוא גם יום לידת הנשמות, כך על-פי האר”י.

מה זה אומר?

יש יום הולדת לגוף ויש יום הולדת לנשמה. יש יום הולדת פרטי ויש יום הולדת כללי. ראש השנה הוא יום ההולדת הכללי, שבו נולד, נברא, האדם הראשון.

שביעי של פסח הוא יום לידת הנשמה, שהייתה בעיבור במשך שבעה חודשים, מאז שמיני עצרת.
כמו בלידה רגילה, שהיא מצב שבו היולדת נמצאת ליד-ה, ליד הבורא, והיא חווה רגע שיש בו גילוי נשגב, כך בלידת הנשמות, כדי שתהיה פתיחה של רחם, צריך שיהיה גילוי מדרגה נעלית. בשל הגילוי הגבוה הזה, מסביר בעל התניא, “הים ראה וינוס” ו”ההרים רקדו כאילים”.

מה עושים ביום הולדת לנשמה?
פחות או יותר מה שעושים ביום הולדת. מנסים לפנק אותה. איך מפנקים נשמה? נותנים לה מה שהיא אוהבת, שזה בדרך כלל החלטות טובות שמגבירות את הרוח על החומר, או טוב יותר מגלות את הרוח שבחומר.

חלק חשוב מאותן החלטות, מדגיש הרבי מליובאוויטש, הוא גם העבודה לדחות את כל הדאגות והטרדות. שכן דחייתן היא מלכתחילה היסוד והתשתית לקיום כל ההחלטות הטובות שהתקבלו.
(מזווית אחרת קריעת ים סוף בנפש היא שהמחשבה מאירה, מתגלה, שלא דרך הדיבור. תחשבו שכל אחד יכול ממש "לראות" את כל המחשבות שלכם. וואו. זה יכול להיות נפלא, אבל גם לא נעים, אם רצות לכם יותר מדי מחשבות טורדניות. ולכן שביעי של פסח הוא יום שמדובר בו על הסרת מחשבות טורדניות ובעיקר טרדות הפרנסה.)

(ראו בלקוטי תורה, צו, שיחת אחרון של פסח תשח”י ובעוד מקומות. פורסם שנה שעברה, אבל השנה זה אף יותר רלוונטי בכל הנוגע למה שעובר לנו במחשבות)

עוד בקטגוריה זו:

Back to top button
דילוג לתוכן